Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Burg bankierëve 900 milionë dollarësh

prej Tue 5 Mar 2013 - 11:07
Burg bankierëve 900 milionë dollarësh Kabul-Bank

Dy ish-drejtorë të Bankës së Kabulit, në Afganistan, janë dënuar me nga 5 vjet burg për një shkelje multimiliona dollarëshe që për pak shkaktoi falimentimin e ekonomisë së vendit në vitin 2010.

Themeluesi dhe njëkohësisht ish-drejtuesi i bankës, Sherkhan Farnood dhe ish-administratori Khalilulla Ferozi janë gjykuar në një gjykatë të posaçme.

Zbulimet për korrupsionin masiv çuan në një hetim të bankës në vitin 2010. Donatorët e huaj shprehën shqetësimin e tyre se falimentimi i institucionit do të mund të çonte në rrënimin e ekonomisë së brishtë afgane.

Banka në fjalë menaxhonte shumicën e pagave për punonjësit e shtetit, përfshirë rrogat për policët dhe mësuesit.

Një raport nga një auditor i pavarur i publikuar në nëntor të vitit 2012 tregonte se shumica e huave të bankës, rreth 900 milionë dollarë, u ishin dhënë vetëm 19 personave dhe kompanive.

Ndërsa një hetim i zyrës afgane anti-korrupsion deklaroi se 467 milionë dollarë në formë huaje ishin dhënë pa garancitë e duhura. Dy të dënuarit kanë mundësi të apelojnë vendimin, raporton agjencia e lajmeve “Associated Press”.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Burg bankierëve 900 milionë dollarësh N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi