Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

default Lazanjë me spinaq dhe salsiçe

prej Wed 6 Mar 2013 - 19:38

Përbërësit:

300 g petë të freskëta për lazanjë
250 g spinaq i freskët
2 lugë parmigiano
300 g salsiçe
1 lugë salcë domatesh koncentrat
½ gotë verë e bardhë
1 qepë
1thelb hudhër
1 gjethe dafine
2 lugë vaj ulliri
600 ml qumësht
30 g gjalpë
30 g miell 00
arrëmyshk, kripë e piper

Lazanjë me spinaq dhe salsiçe  Cd67521b-5f17-4cef-bbde-8d0f446ad09c---0-
Përgatitja:
Grini qepën dhe vëreni në një tenxhere bashkë me hudhrën, vajin, salsiçet e prera pa lëkurë dhe shtoni verën e bardhë. Hidhni ½ gotë ujë si dhe të gjithë përbërësit e tjerë. Spinaqin lëreni anash të freskët. Marinojini me kripë e pipër, bashkojini me gjethen e dafinës dhe ziejeni të gjithën për pak çaste. Përgatisni beshamelin duke shkrirë gjalpin në një tigan. Shtoni miellin dhe përziejini mirë me një rrahëse, duke i gatuar për rreth 2 minuta. Hidhni sipër qumështin e ngrohtë dhe vazhdoni të përzieni me rrahësin. Vendoseni sërish mbi flakë: aromatizoni me arrëmyshk dhe kripë dhe lëreni të trashet. Shtroni petët e lazanjës në një tavë me bordurë të lartë dhe alternoni me shtresa beshamelin me salsiçe, me spinaqin e freskët të prerë në copa. Pluhurosni çdo shtresë me parmigiano të grirë. Shtresa e fundit duhet të jetë me beshamel, salsiçe dhe parmigiano në sipërfaqe. Piqeni në furrë me temperaturë 180° C për 20 minuta.ikub.alTironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Lazanjë me spinaq dhe salsiçe

prej Wed 6 Mar 2013 - 20:15
po specat e mbush si bohen
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi