Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Zbulohet një bakter i panjohur më parë

prej Sat 9 Mar 2013 - 13:41
Zbulohet një bakter i panjohur më parë  Antarktida0803

Shkencëtarët rusë lajmëruan për zbulimin e një forme të re jete bakteriale, në mostra uji të marra nga një liqen i ngrirë në Antarktidë.

Kërkuesit analizuan kampionët e ardhur nga liqeni i Vostokut, më i madhi në gjendje konstante të ngrirë, në Polin e Jugut.

Një vit më parë, ekipi i shkencëtarëve shpoi një shtresë akulli prej pothuajse katër kilometrash, për të arritur në kontakt me ujin e liqenit.

Besohet se lidhja e Vostokut me sipërfaqen u ndërpre disa miliona vite më parë.

Shkencëtarët kishin ngritur edhe më parë dyshimin se në një mjedis të tillë, mund të kishte gjurmë të jetës bakteriale.

Megjithatë, zbulimi i një bakteri të ri, të panjohur më parë, përbën një zbulim madhor dhe përkrah tezat se forma të ngjashme jete mund të ndodhen edhe në hapësirë.*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Zbulohet një bakter i panjohur më parë  N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi