Share
Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Cudite e nje liqeni misterioz

prej Tue 12 Mar 2013 - 14:42
Cudite e nje liqeni misterioz 317527_593335544011204_998012212_n

Eshtë një tjetër liqen Viktoria, i cili shtrihet në Afrikë. Një vend i çuditshëm ku natyra gërshetohet me misterin.

Liqeni Viktoria shtrihet në 70.000 kilometra katrorë ndërmjet Ugandës, Tanzanisë dhe Kenias, paraqet burimin e dytë më të madh të ujit të freskët të pijshëm në botë dhe është më i madhi i këtij lloji në Afrikë, ndërkohë që njëkohësisht është edhe rezervuari kryesor i lumit Nil.

Në kuadër të liqenit me pamje jashtëzakonisht të bukura gjendet edhe një arkipelag me mbi 80 ishuj. Mirëpo, ai paraqet edhe risk të madh, pasi sipas zyrtarëve lokalë brenda një viti në të humbin jetën rreth 5 000 persona, qoftë si pasojë e rrethanave të çuditshme klimatike, qoftë rrugëve të këqija.

“Është shumë i rrezikshëm. Gjendeni në sipërfaqe e nuk e dini thellësinë e vendit mbi të cilin gjendeni. Madje edhe nëse dini mirë not, kjo nuk mund t’ju ndihmojë shumë”, – thotë Sem Kabonga, një peshkatar nga vendi Bugala.

Ai shton se secili peshkatar nuk ka mundësi të pajiset me rrip apo jelek adekuat për shpëtim, kurse barkat e vogla mund të zhduken lehtë në valët që formohen në liqe shkaku i mikroklimës së tij të çuditshme.“Ka raste që kur hyni në liqen koha është e mirë, por kur arrini në mes të liqenit përnjëherë fillon era e fuqishme, shiu, retë e dendura”, – sqaron Kabonga.

Meteorologu nga Uganda, Kalid Muëembe flet për arsyet për shkak të të cilave ky liqen është aq i rrezikshem.
“Për arsye se liqeni është kryesisht i ngrohtë dhe ka mjaft lagështi, prodhohet një sasi e madhe e energjisë potenciale konvektive, që prodhon re shiu dhe stuhi me bubullima dhe vetëtima, që mund të paraqesin rrezik shumë të madh”, – thotë ky meteorolog.

Me qëllim të mbrojtjes së njerëzve, para pak kohësh këtu ka filluar aksioni provues për informimin me SMS të popullatës lokale të paktën një herë në ditë lidhur për kushtet e motit, që iu dërgohen në telefonat e tyre celularë.

Një aeroplan në të cilin ndodheshin shtatë vetë u rrëzua në liqenin Viktoria menjëherë pas fluturimit nga aeroporti Entebe në afërsi të Kampalës, kryeqendra e Ugandës.

Sipas autoriteteve lokale nuk pati të mbijetuar në këtë aksident. Zëdhënësi i armatës së Ugandës deklaroi se midis viktimave ka shtetas të Burundit, Ugandës dhe Afrikës Jugore. Kombësitë e katër anëtarëve të ekuipazhit tani për tani janë të panjohur. Dëshmitarët okularë konfirmuan se aeroplani ka shpërthyer në ajër, dhe më pas është rrëzuar në liqen dhe është fundosur. Aeroplani ka transportuar dërgesa për forcat paqeruajtëse në Ugandë, që janë stacionuar në Somali.

Të paktën 30 persona kanë humbur jetën kur një anije është përmbytur në liqenin e Viktorias në Ugandë. Anija ishte fundosur, rreth 6 km larg destinacionit të saj, ishullit Kjata në liqenin Viktoria. Sipas dëshmitarëve okularë, anija është mbytur në mënyrë krejt të çuditshme. Fillimisht i janë fikur motorët dhe më pas ka filluar animi në krahun e djathtë. Autoritet lokale ende e kësaj dite nuk i kanë shpjeguar arsyet se përse u mbyt anija./kuriozitet & enigma/


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Cudite e nje liqeni misterioz N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi