Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Lopët, këto parashikuese të sakta të shiut

prej Fri 15 Mar 2013 - 12:29
Lopët, këto parashikuese të sakta të shiut Lopet-300x175

Shpeshherë kemi dëgjuar për afëtsitë e kafshëve për të parashikuar dukuri natyrore. Sipas traditës popullore të disa popujve, lopët në mënyrë të pagabueshme paralajmërojnë shiun dhe këtë radhë shkencëtarët kanë zbuluar se kjo gjë është mëse e vërtetë. Nga hulumtimet është vënë re se ato shtrihen në tokë kur bën të ftohtë, sidomos para se të bie shi.
Shkencëtarët nga Arizona dhe Misuri e kanë vërtetuar këtë gjë duke studiuar temperaturën e trupit të këtyre kafshëve. Lopët freskohen më shumë derisa rrinë në këmbë, meqë në këtë rast sipërfaqe më e madhe e trupit i ekspozohet “ventilimit”ndërsa kur duan të ruajnë sa më shumë energji dhe forcë, atëherë shtrihen. E meqë shiu paraprihet nga valë e presionit të ulët dhe ulje të temperaturës, ato po ashtu do të niejnë nevojën të shtrihen për të ruajtur temperaturën e trupit të tyre./alb-observer.com/


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Lopët, këto parashikuese të sakta të shiut N
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Lopët, këto parashikuese të sakta të shiut

prej Fri 15 Mar 2013 - 15:20
Lopët, këto parashikuese të sakta të shiut Lopet-300x175Shpeshherë kemi dëgjuar për afëtsitë e kafshëve për të parashikuar dukuri natyrore. Sipas traditës popullore të disa popujve, lopët në mënyrë të pagabueshme paralajmërojnë shiun dhe këtë radhë shkencëtarët kanë zbuluar se kjo gjë është mëse e vërtetë. Nga hulumtimet është vënë re se ato shtrihen në tokë kur bën të ftohtë, sidomos para se të bie shi.
Shkencëtarët nga Arizona dhe Misuri e kanë vërtetuar këtë gjë duke studiuar temperaturën e trupit të këtyre kafshëve. Lopët freskohen më shumë derisa rrinë në këmbë, meqë në këtë rast sipërfaqe më e madhe e trupit i ekspozohet “ventilimit”ndërsa kur duan të ruajnë sa më shumë energji dhe forcë, atëherë shtrihen. E meqë shiu paraprihet nga valë e presionit të ulët dhe ulje të temperaturës, ato po ashtu do të niejnë nevojën të shtrihen për të ruajtur temperaturën e trupit të tyre./alb-observer.com/


Lopët, këto parashikuese të sakta të shiut Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Lopët, këto parashikuese të sakta të shiut

prej Fri 15 Mar 2013 - 17:20
"Lopët, këto parashikuese të sakta të shiut"
me
"Lopët, këto parashikuese të sakta të shiut"

temat u bashkun


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Lopët, këto parashikuese të sakta të shiut N
Sponsored content

default Re: Lopët, këto parashikuese të sakta të shiut

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi