Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Vendim historikë pas 30 vjetësh lufte, Abdullah Oçalan: “Të pushojnë armët e PKK-së”

prej Thu 21 Mar 2013 - 19:27
Vendim historikë pas 30 vjetësh lufte, Abdullah Oçalan: “Të pushojnë armët e PKK-së” Abd-300x200“Të pushojnë armët dhe ti rikthehemi rrugës diplomatike me anë të politikës”, tha ditën e sotme lideri i burgosur kryetari i Partisë së Kurdëve dhe udhëheqësi i rebelëve kurd, Abdullah Oçalan.
Oçalan u kërkoi luftëtarëve kurd të tërhiqen nga territori i Turqisë, me anë të një deklarate të referuar nga një politikan kurd, më i besuari i tij. Oçalan shtoi gjithashtu se “në Turqi hapet dera për një procedurë demokratike pas periudhës së betejës së armatosur”.

Për Turqinë konsiderohet si një nga arritjet më të mëdha për sheti8n modern turk, pasi për më shumë se tre dekada, përleshjet midis dy palëve kanë qenë të ashpra dhe u ka kushtuar jetën me mijëra njerëzve!/alb-observer.com/


Vendim historikë pas 30 vjetësh lufte, Abdullah Oçalan: “Të pushojnë armët e PKK-së” Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi