Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Fierza, rezerva hidrike edhe për stinën e verës

prej Fri 22 Mar 2013 - 2:48
Fierza, rezerva hidrike edhe për stinën e verës LFGjon Neçaj

HEC-i i Fierzës ka mbyllur portat prej kohësh dhe nuk është ende në prodhim. Liqeni i Fierzës po shkon drejt kuotës maksimale të tij. Prurjet e lumenjve Drini i Bardhë dhe Drini i Zi janë në pikun e tyre.

Të dhënat për Fierzën,siç shpjegojnë specialistët e saj, janë krijuar rezerva të bollshme hidrike për të përballuar edhe verën e nxehtë dhe pa reshje, nëse mund të ndodhin. Ata thonë se ka rezerva të bollshme për 5 muaj.

Këto përllogariten jo vetëm nga prurjet aktuale të lumenjve, por edhe nga bora në lartësitë e maleve që llogaritet me një trashësi deri në një metër,e duke filluar shkrirja e saj në muajt e pranverës.

/Shekulli Online/Përgatiti: E.D/


Fierza, rezerva hidrike edhe për stinën e verës Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi