Share
Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Papa i ri lan këmbët e 12 të burgosurve, (foto)

prej Fri 29 Mar 2013 - 12:40
Papa i ri lan këmbët e 12 të burgosurve, (foto) 1002Para në çdo Pashke është ritual që Papa të laj këmbet e 12 personave dhe në këtë rast Papa Françesku ka larë këmbët e12 të burgosurve.
Larja e këmbëve të enjten para Pashkëve, është traditë e krishterë, e cila bazohet në besimin se Jesuzi u ka lërë këmbët 12 apostujve para se të kryqëzohej.

Françesku po ashtu ka mbajtur një meshë në qendrën e paraburgimit, me 11 femra dhe 25 meshkuj të burgosur, nga mosha 14 deri në 21 vjeç.
Shumica e të burgosurve kanë lindur jashtë Italisë, janë myslimanë ose ateistë.
Rituali në fjalë është një gjest bujarë dhe flijimi nga ana e Papës duke e barazuar në një lloj forme me atë që bëri Jezusi kohë më parë./alb-observer.com/
Papa i ri lan këmbët e 12 të burgosurve, (foto) 1022Papa i ri lan këmbët e 12 të burgosurve, (foto) 1032Papa i ri lan këmbët e 12 të burgosurve, (foto) 1041


Papa i ri lan këmbët e 12 të burgosurve, (foto) Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi