Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Vatikan, Papa: Të dënohen priftërinjt pedofilë

prej Sat 6 Apr 2013 - 0:52
Vatikan, Papa: Të dënohen priftërinjt pedofilë 29-300x200Në një deklaratë të Vatikanit, Ati i Shenjtë i kërkonte at Mueller-it që “të veprojë me vendosmëri në të gjitha rastet e abuzimeve seksuale, duke pasur mbi të gjitha, si qëllim mbrojtjen e të miturve dhe ardhjen në ndihmë të atyre që kanë përjetuar një vuajtje të tillë në të shkuarën”.
Françesku gjithashtu kërkoi lehtësimin e burokracirave dhe proçesit, që çon në shpalljen e fajësisë së një kleriku, për të lehtësuar dhëniet përkatëse të ndëshkimeve.


Papa Françesku bëri thirrje për një “goditje vendimtare”, në luftën kundër abuzimit seksual të të miturve nga priftërinjtë.

Ish-kardinal Horhe Mario Bergoglio, Françesku, u emërua Papë gjatë muajit Mars, pasi Benedikti i XVI vendosi të dorëhiqej, duke u shndërruar në Papën e parë në 600 vjet që dorëzon postin e tij në mënyrë vullnetare.
Ish Papa Benedikti XVI kur u zgjodh premtoi pastrimin e kishës nga “mëkati” dhe “ndyrësia” e abuzimit, por ai u kritikua së shumti , për mbulimin e abuzimit dhe për dështimin e tij për të mbrojtur fëmijët nga priftërinjtë pedofil./alb-observer.com/


Vatikan, Papa: Të dënohen priftërinjt pedofilë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Vatikan, Papa: Të dënohen priftërinjt pedofilë

prej Sat 6 Apr 2013 - 1:20
e cju ka kap te gjitheve mania me hap tema ,me prifta e me hoxha
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi