Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Miikaaa
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 3712
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2013

default Rriten martesat midis shqiptarëve dhe maqedonasve. Priten ndryshme në Ballkan

prej Tue 9 Apr 2013 - 12:31
Rriten martesat midis shqiptarëve dhe maqedonasve. Priten ndryshme në Ballkan MartesaaaSHKUP- Numri i martesave të përziera në rajon ngadalë po rritet, duke sinjalizuar kështu ndryshime thelbësore në Ballkan. Martesat ndëretnik gjithnjë e më shumë po shtohen, duke kundërshtuar fuqishëm retorikën politike, shpesh konfliktuale.

“SETimes” sjell një reportazh mjaft interesat në terren, ku zbulohet se numri i martesave ndëretnike është gjithnjë e në rritje, dhe për më tepër ato janë martesa të lumtura.

Zllatko Trajkovski e përshkruan jetën e tij në Berovë, Maqedoni si të thjeshtë dhe të lumtur. Ai dhe gruaja e tij kanë “një martesë të mrekullueshme” me dy fëmijë dhe një fermë.

Trajkovski është maqedonas, ndërsa gruaja e tij është nga Shqipëria. Ata u takuan nëpërmjet një ndërmjetësi martesash që ndërmjetëson burra maqedonas me gra shqiptare.

Dhe ata janë pjesë e një prirje në rritje. Llogaritet se janë rreth 3,000 martesa të tilla ndëretnike në Maqedoni, një numër që ishte i pamundur disa vjet më parë, kur kishte vetëm disa dhjetëra çifte ndëretnike.

Nëpër Ballkan ka shenja shtesë se pengesat etnike nuk janë të pakapërcyeshme dhe sociologët thonë se marrëdhëniet dhe martesat e përziera po shpërblejnë, jo vetëm njerëzit e përfshirë, por në shkallë më të gjerë.

Numri në rritje i martesave ndëretnike midis maqedonaseve dhe shqiptarëve është konsideruar një shenjë pozitive për dy njerëz me një histori tensionesh. Dhe kjo mund të ketë një rëndësi më të madhe për fshatrat rurale të Maqedonisë, ku popullsia ka rënë ndjeshëm.

“Fshatrat maqedonase po vdesin. Ka shumë beqarë që kanë pasur vështirësi të gjejnë gra që dëshirojnë të jetojnë në fshat dhe të jenë fermerë. Për vajzat nga Shqipëria rurale ky nuk është një problem, kështu që ato vendosin të vijnë në Maqedoni, të martohen e të jetojnë në një fshat”, thotë sociologia Olevska nga Shkupi.

Stojan Kitanoski, një ndërmjetës martesash nga Berovo, ka bërë së bashku 20 çifte në Maqedoninë lindore. Ai thotë se ndonjëherë ka vështirësi që rezultojnë nga dallimet fetare, por ka më pak probleme me katoliket shqiptare për t’u martuar me të krishterë ortodoksë nga Maqedonia.

“Dallimet midis njerëzve të kombësive të ndryshme çdo ditë e më tepër reduktohen. Dëshira për një familje kapërcen çdo dallim.”- shprehet ai.

/Shekulli Online/Përgatiti: E.Sh/

Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21428
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Rriten martesat midis shqiptarëve dhe maqedonasve. Priten ndryshme në Ballkan

prej Sun 14 Apr 2013 - 2:03
Nga nje ane shikojme lajme raciste prej sllaveve aty, nga ana tjeter keto talljet me oke!!!


Rriten martesat midis shqiptarëve dhe maqedonasve. Priten ndryshme në Ballkan 6ds9w0
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi