Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Vigani
Vigani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 105
<b>Postime</b> Postime : 3582
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

default Dhuna ndaj grave

prej Wed 3 Feb 2010 - 13:35
Message reputation : 100% (2 votes)
First topic message reminder :

Dhuna ndaj grave ka nje shtrirje boterore dhe verehet ne te gjitha shoqerite dhe kulturat,ajo i prek te gjitha grate ,pavaresisht nga raca,perkatesia etnike,prejardhja shoqerore. 43 perqind e familjes shqiptare perdoret dhune e fshehur nga shoqeria ky eshte nje turp per ne.Mos flas per perdhunimin se do dueshe nje roman.Une nuk kam statistika se cfare behet me gruan,shqiptare ndonje antar forumi mund te shkruaje me teper

avatar
Miikaaa
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 3712
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2013

default Re: Mjaft dhunes ndaj grave

prej Wed 20 Mar 2013 - 13:28
Dhuna në familje merr forma të ndryshme, të cilat përfshijnë:
- dhunë fizike
- dhunë verbale
- dhunë psikologjike
- dhunë seksuale
- dhunë ekonomike

Termat “dhunë ndaj grave” dhe “dhunë me bazë gjinore” përdoren për t’iu referuar një vargu abuzimesh ndaj grave që krijohen nga pabarazia gjinore dhe statusi i nënshtruar i grave në shoqëri në raport me burrat. Në 1993, Deklarata e Vjenës dhe Programi për Veprim përkufizuan dhunën ndaj grave si “një akt i dhunës me bazë gjinore që rezulton në dëmtim fizik, seksual, psikologjik apo vuajtje të grave apo kërcënim për akte të tilla, një shtrëngim apo heqje e paarsyeshme e lirisë, të cilat ndodhin në jetën private dhe atë publike”.
Format e dhunës me bazë gjinore përfshijnë, por nuk janë vetëm: dhuna në familje, abuzimi seksual, përdhunimi, ngacmimi seksual, trafikimi i grave, prostitucioni i detyruar dhe praktika lënduese tradicionale.
Dhuna ndaj grave është një formë e përhapur e dhunimit e të drejtave të njeriut, e cila është llogaritur se mund të prekë, në një formë a në një tjetër, një në tre gra në mbarë botën.

Kërkoni ndihmë apo këshillim, nëse partneri juaj:
• ju keqtrajton fizikisht: ju shtyn, ju godet, gërvisht, ju qëllon me objekte të ndryshme;
• ju kërcënon me thikë ose me armë tjetër;
• refuzon t’ju ndihmojë kur jeni shtatzënë ose sëmurë;
• ju detyron të bëni gjëra seksuale kundër dëshirës suaj dhe/ose ju trajton si objekt seksual;
• ju mbyll në shtëpi dhe ju pengon të bëni gjëra të zakonshme si pazarin, vizita te familjarët dhe miqtë tuaj, biseda me persona të gjinisë tjetër;
• ju detyron të kryeni gjëra poshtëruese;
• kontrollon të ardhurat tuaja financiare dhe e përdor paranë si mjet nënshtrues;
• ju bën të ndjeheni se s’ka rrugëdalje, se dhuna është e merituar dhe duhet duruar.
Nitta
Nitta
Komplet
Komplet
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3811
<b>Hobi</b> Hobi : Pushimet
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Te Motra ime Essi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/07/2011

default Re: Mjaft dhunes ndaj grave

prej Tue 23 Apr 2013 - 14:41
Mjaft dhunes ndaj grave  - Faqe 2 483796_483774335010191_447471801_n


- Nuk kam Kohë për të Urryer ata që më Urrejnë sepse jam Shumë e Zënë duke Dashur Ata që më Duan, Duke Folur me Ata që më Kuptojnë dhe duke Luftuar për Ata që me të Vërtetë Kujdesen për
Mua..
- Jeta është Shumë e Shkurtër për t`u Harxhuar me Njerëz Bosh...
E askujt
E askujt
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 1473
<b>Hobi</b> Hobi : volejboll , psikologjia , romanet
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne endrrat e tua...
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 01/12/2011

default Re: Mjaft dhunes ndaj grave

prej Tue 23 Apr 2013 - 22:32
nuk e di nese e pate te djelen shqiptare kte fundjave......tek ajo rubrika e ndermjetesimit.......ku si rast ishte nje grua e dhunuar per 30 vjet.....e martuar qe 13 vjece me nje burr 40 vjec....
nje rast tipik i dhunes ne familjet shqiptare......
nje mesazh i percjell fuqishem si kurr me par nga ndonje tjeter media shqiptare...
shpresoj te ket ndopak impakt.....dhe ndergjegjesim mbi shoqerine tone....
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Mjaft dhunes ndaj grave

prej Tue 23 Apr 2013 - 22:51
mjaft pra mjaft
Sponsored content

default Re: Mjaft dhunes ndaj grave

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi