Shko poshtë
avatar
Miikaaa
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 3712
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2013

default Hitleri adhuronte fenë islame. “I përshtatej temperamentit të gjermanëve”

prej Sat 13 Apr 2013 - 12:12
Hitleri adhuronte fenë islame. “I përshtatej temperamentit të gjermanëve” Itleri%20per%20islamin

Takimi mes Hitlerit dhe Myftiut të Jerusalem Dans, Albert Speer nxjerr një fakt për diktatorin nazist. Myftiu ka shkruar për interesin dhe pëlqimin që ka pas Hitleri për fenë islame, për të cilin është shprehur ai, është feja që i përshtatej shumë temperamentit të gjermanëve.

“Një religjion, i cili përhapej shpejt, ja kanë lakmi gjitha kombet përmes këtij besimi. Besimi i tillë është i përshtatshme i përkryer për temperamentin e gjermanëve…”, kishte pohuar Adolf Hitler.

Hitleri, sipas deklaratave të Speer, shumë herë ka shprehur bindjen se: “Feja muhamedane, do të jetë shumë më të pajtueshme me ne”.

Hitleri, sipas deklaratave të Speer, shumë herë kishte shprehur bindjen se: “Feja muhamedane,do të jetë shumë më të pajtueshme me ne.”

Myftiu i Madh i Jeruzalemit u prit me nderime nga vetë Adolf Hitlerit në vitin 1943. Madje flitet në disa enciklopedi botërore se, Adolf Hitleri ishte konvertuar në fenë islame pak ditë para vdekjes së tij.

Hitleri donte të lidhte aleancë me vendet islamike të Lindjes së Mesme dhe Egjiptin, por dështoi, pasi anglezet dhe francezet ishin treguar më të shpejtë.

Divizioni shqiptarë i krijuar nga Hitleri, SS SKANDERBEG (Mars 1944 –Nëntor 1944)

Në mars të vitit 1944, Hileri krijoi divizionin shqiptar, SS Skanderbeg i cili përbehej nga rreth 6500 vullnetarë shqiptarë. Ky ishte një divizion malor. U krijua në mars dhe u shpërbe në nëntor të vitit 1944. /Presheva Jonë/

/Shekulli Online/Përgatiti: E.Sh/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi