Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Peshku i pështirë, që thithë oksigjen dhe zvarritet në Tokë po rrezikon me ç’farosje Central Park

prej Fri 3 May 2013 - 12:59
Peshku i pështirë, që thithë oksigjen dhe zvarritet në Tokë po rrezikon me ç’farosje Central Park Central-300x169Autoritetet e New York kanë shprehur shqetësime e tyre në lidhje me një lloj peshku ndërhyrës që mund të thithë oksigjen dhe të zvarritje në tokë, i cili përbënë një rrezik potencial për ekosistemin lokal.
Fjala për ashtuquajturin Snakehead, ose thënë në gjuhën shkencore Channa argus dhe shtrirja e tri jem ritme të shpjeta në ujërat e liqeneve të Central Park në New York.
Arrin madhësinë e 90 cm, ushqehet si “grabitqar”, dhe pjellë sasi të mëdha vezësh brenda pak ditëve.
Frika e autoriteteve i dedikohet aftësisë së tij në zvarritje, gjë që i jep mundësinë të migroj nga liqeni në liqen duke shkatërruar ekosistemin.
Bëhet fjalë për një specie shumë të rrezikshme, i cili pasi konsumon çdo lloj peshku në ambientet e tij, drejtohet gjithkund për burime të tjera ushqimi. Madje, për herë të parë autoritete urdhëruan kontrollin e ujit dhe specieve për infeksion dhe pasoja në Central Park./alb-observer.com/

Për më shumë mister rreth kësaj specie të rrezikshme në videot në vijim:
Peshku i pështirë, që thithë oksigjen dhe zvarritet në Tokë po rrezikon me ç’farosje Central Park Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi