Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Moody’s: “Le të vdesë nga uria Greqia, dalja nga eurozona është e pashmangshme”

prej Sat 4 May 2013 - 13:40
Moody’s: “Le të vdesë nga uria Greqia, dalja nga eurozona është e pashmangshme” EUro-300x168Ish presidenti i Agjencisë së Vlerësimit Moody’s, Christopher Mahoney propozoi daljen e menjëhershme të Greqisë nga eurozona, ndërsa nuk hezitoi të konsideroj si të rrezikshëm projekt-planin e trojkës!
Siç dhe u prononcua ai në gazetën greke “Kyriakatiki Eleytherotypia”: “Duka u bazuar në filozofinë e re të Europës, për vetë financim bail-out për Greqinë, është siç duket që Greqia të vdesë nga uria, ashtu siç Rumania në vitet 80-të. Nëdrsa Qipro do të vijojë”:
Mahoney theksoi gjithashtu se “vendet periferike të Europës, përfundimisht duhet të dalin nga euro. Kjo do ti ndihmojë që ekonomitë e tyre të rimëkëmben dhe të ecin shumë mirë. Të bazohen në programet analoge, të cilat programe do të përcaktohen nga përhapja e obligacioneve dhe aftësia paguese të bankave. Sa më shumë të këmbëngul trojka në politikat për uljen e inflacionit, aq më shumë humbet shpresa për zhvillim. Një dalje e Greqisë nga eurozona do të ishte shumë e hidhur. Por pse të kemi një rënie të ekonomisë në rritje, deri në ditën e daljes, kur dalja nga eurozona është pashmangshme”./alb-observer.com/
Ndërsa i prononcuar për sistemin bankar dhe bankat greke, Christopher Mahoiney tha se ato duhen shtetëzuar.
“Nuk asnjë kuptim ekzistenca e tyre, janë të shumta llojet e bankave që i përkasin shtetit, edhe këto me radhë duhet të shtetëzohen për shumë dekada të ardhshme. Sa më shumë banka të ekzistojnë, aq më të shumta janë mundësitë e shpërdorimit nga drejtuesit e tyre”./alb-observer.com/


Moody’s: “Le të vdesë nga uria Greqia, dalja nga eurozona është e pashmangshme” Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi