Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

default Si mund të luftohet ankthi ?

prej Tue 14 Dec 2010 - 10:41
Si mund të luftohet ankthi ?


Disa persona kur shkojnë për herë të parë tek dentisti, ose kur detyrohen të shkojnë pas një kohe të gjatë jetojnë ankth. Frikat e pabaza, paragjykimet, zhurmat e pajisjeve e shtojnë ankthin.

Disa pika për të qetësuar veten

• Mos pini kafe apo ujë të gazuar të cilat do tju rrisin emocionin përpara shkuarjes në vizitë.

• Hani ushqime me shumë proteina si djathë, vezë... sepse këto rrisin prodhimin e lëndëve qetësuese për trupin.

• kur të shkoni për vizitë mos u vishni shpejt, dhe mos e ngisni makinën më shpejtësi.

• Mundohuni të pushoni sa më tepër një natë para vizitës.

• Mund të merrni me vete CD player për të dëgjuar këngët tuaja të preferuara.


avatar
Bjondina
n'Progres
n'Progres
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 95
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika & letersia...
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hapat e jetes ...
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/12/2010

default Re: Si mund të luftohet ankthi ?

prej Sat 18 Dec 2010 - 15:36
Keshilla te vlefshme , ankthi eshte ose me mire ka te beje me gjendjen emocionale te njeriut
ne periudha e vende te ndryshme.. ankthi nuk sinifikon frike ne shumicen
e rasteve, me shume ke te beje me gjendjen emocionale.. psh,, nje
njeri me ankth i duket sikur te gjithe po e pergojne kur ai ecen,, ose
ka turp dhe kur nje femije i vogel e shikon,,, keto vijne si pasoje e
nje jete jo te qendrueshme ose me sakte vijne si pasoje e mendimeve te
gjata per dicka qe nuk egziston,, njeriu me ankth eshte shume i ndjeshem
ndaj gjerave ,, etj etj,, kurimi i saj eshte qe te gjendesh ne vende te
qeta,, te jesh i hapur ne familje dhe i sinqerte ne shoqeri ose te
pranosh faktin se keshtu eshte ,,dhe jo si do ishte... etj etj...


Η ευτυχία δεν έρχεται έτσι. Η ευτυχία είναι συνέπεια προσωπικής προσπάθειας.
Παλεύεις, αγωνίζεσαι, επιμένεις και, καμιά φορά, κάνεις ακόμα και το γύρο του κόσμου για να τη βρείς !
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi