Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Ishulli Socotra, më veçanti dhe më i çuditshmi në botë, ose: “Ishulli jashtëtokësorë”!

prej Sun 12 May 2013 - 19:43
Ishulli Socotra, më veçanti dhe më i çuditshmi në botë, ose: “Ishulli jashtëtokësorë”! Socotra-300x220
Është karakterizuar si ishulli dhe vendi më i veçantë në gjithë planetin Tokë, i pagëzuar me titullin “Ishulli jashtëtokësorë”!
Ishulli Socotra ndodhet 240 km (150 milje) në lindje të Bririt të Afrikës dhe 380 km (240 milje) në jug të Gadishullit Arabik.
Më shumë se 1/3 e tij, rreth 800 lloje bimësh që ekzistojnë në këtë ishull nuk gjenden askund tjetër në planetin tonë. Më befasues nga të gjithë bimët është pema “Gjaku i Dragoit”, e cila ngjanë me kërpudhën!
Pjesa më e madhe e ishullit është e pabanueshme. Ujërat bruz, rërë të bardhë, bimë të çuditshme, shumëllojshmëri jeshillëku dhe gjallërie etj. Ishulli Socotra është një destinacion ideal për adhuruesit e ekoturizmit, por edhe për ata që duan të shohin diçka tmerrësisht të pazakontë./alb-observer.com/

Për më shumë mister dhe çudira në videon në vijim:


Ishulli Socotra, më veçanti dhe më i çuditshmi në botë, ose: “Ishulli jashtëtokësorë”! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi