Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Kroacia dhe Sllovenia më të korruptuarat e BE-së

prej Thu 16 May 2013 - 21:07
Kroacia dhe Sllovenia më të korruptuarat e BE-së CorruptionKroacia, e cila do të bëhet në korrik zyrtarisht anëtarja numër 28 e Bashkimit Evropian, sipas një sondazhi është vendi më i korruptuar në Evropë. Por Sllovenia – vend anëtare e Be-së – është edhe më keq.

Të dhënat janë publikuar nga një kompani me bazë në SHBA (Ernst & Young). Në këtë sondazh janë intervistuar 3 459 anëtarë bordesh të kompanive të ndryshme në 36 vende të botës, përshirë 20 vende të BE-së. Ata janë pyetur nëse biznesi ofron ryshfet për të fituar apo për të ruajtur kontaktet apo nëse kanë bërë deklarime të rreme për performancën ekonomike.

90% e kroatëve thonë se korrupsioni dhe ryshfeti është i përhapur gjerësisht në biznes. Ndërsa 96% sllovenët, vendi i cili hyri në BE në 2004, ka nivelin më të lartë, madje edhe se Kenia (94%). Greqia dhe Sllovakia vijnë pas tyre me 84%, të ndjekur nga Çekia me 73%, Portugalia 72%, Hungaria 70%, Spanja 65%, Rumania 61% dhe Italia 60%.

Ndërsa tri vendet me ekonominë më të fuqishme kishin një përqindje më të ulët – Franca 27%, Gjermania 30% dhe Britania e Madhe 37%. Kurse vendet nordike Finlanda dhe Suedia kanë nivelin më të ulët, ku vetëm 12% shprehen se kanë përdorur metoda korruptive në biznes.shekulli


Kroacia dhe Sllovenia më të korruptuarat e BE-së Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Hotlani
Hotlani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 1151
<b>Hobi</b> Hobi : lexim dhe shkrim i poezive
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Në hapsirën shqiptare
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/11/2012
http://www.engjujtshqiptare.com

default Re: Kroacia dhe Sllovenia më të korruptuarat e BE-së

prej Thu 16 May 2013 - 21:09
Ka shume vende te bashkimit europian qe se meritojne te jen ne bashkimin evropian!


FEMIJA RRITET DUKE FJETUR ,POR NESE NJI POPULL FLEN AI VDES. ISMAIL QEMALI
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi