Shko poshtë
Hotlani
Hotlani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 1151
<b>Hobi</b> Hobi : lexim dhe shkrim i poezive
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Në hapsirën shqiptare
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/11/2012
http://www.engjujtshqiptare.com

112 Poezi për dëshmorët e kombit

prej Wed 22 May 2013 - 0:58
Të nderuar anëtar këtu mund të postoni poezi për dëshmorët e kombit

DËSHMORË NË ILIRIDË
Maja e malit seç u ngjall
Karadaku seç u kall
me flamurin e lirisë
ishte faqja e lavdisë.

Me tri shkronja një amblemë
UÇK-ja emër i vërtetë.
në këtë datë të 6 qershorit
kujtojmë lavdinë e dëshmorit.

Në pediestal të lartë
atje në përmendore,
në Hotël e Malishevë
trimi qëndron prore.

LIRIDË moj tokë floriri
të sundoi krajli e veziri,
stë është desht ty kufiri
uzurpatorë e as zinxhiri!

Carallukë moj tokë arbërore
ndër shekuj shumë luftove,
djemtë më të mirë ti dhurove
Dardaninë dhe Arbërine nderove.

Është shqiptari shumë i fortë
robërinë se duron dot;
Është trimi nga Dugagjini,hekur e barot
lavdia e dëshmorit me emrin Labinot.

Zeqirja Latifi


Edituar për herë të fundit nga Hotlani në Wed 22 May 2013 - 1:44, edituar 1 herë gjithsej


FEMIJA RRITET DUKE FJETUR ,POR NESE NJI POPULL FLEN AI VDES. ISMAIL QEMALI
Hotlani
Hotlani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 1151
<b>Hobi</b> Hobi : lexim dhe shkrim i poezive
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Në hapsirën shqiptare
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/11/2012
http://www.engjujtshqiptare.com

112 Re: Poezi për dëshmorët e kombit

prej Wed 22 May 2013 - 1:02
Tri shkreptina një rrufe

Hije e zezë ka zënë atdheun
vendlindjen time dhe mëmëdheun
po ushtojnë male e fusha,
kushtrimin ka dhënë Karadaku e Tanusha.

UÇK-ja shtatin me rrethatore ka stolisur
amblemën me tri shkronja ka qendisur
është tërbuar sllavi, gjaku i është prishur
ushtarët trima me gjak tokën kan ujitur.

Armiku është armik
dhe kurrë nuk bëhet mik,
jemi të fortë zjarr e çelik
për atdheun, nuk luajmë qerpik.

Shqiptari tokën me gjak ka la
kurrë për të pabesin besë nuk ka!
këto fjalë Hasipi i thonte pa nda
kishte zemër të madhe,sa një kala.

mos mendoni se vdes ilirda
svdes shqiptari as shqiptaria,
për trojet e mia asnjëherë su bëra urë
atdheu mbetet atdhe,i huaji sbëhet kurrë.

Emri yt Hasip,ka lënë gjurmë e po lartësohet
ky emër,në faqet e lavdisë po shenohet.
Gjith shqiptarët kan një atdhe
Tri shkreptina nje rrufe.

Zeqirja LatifiFEMIJA RRITET DUKE FJETUR ,POR NESE NJI POPULL FLEN AI VDES. ISMAIL QEMALI
Hotlani
Hotlani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 1151
<b>Hobi</b> Hobi : lexim dhe shkrim i poezive
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Në hapsirën shqiptare
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/11/2012
http://www.engjujtshqiptare.com

112 Re: Poezi për dëshmorët e kombit

prej Wed 22 May 2013 - 1:22
Jam dëshmor i Arbërisë

Shumë të deshta moj tokë arbërore
kurr brengat e mia si harrove
Shumë të deshta moj nënë e motër
na ka shkelë armiku në votër.

Zgjohu ILIRIDË në agun e lirisë
Po të vijnë djemtë e arbërisë
të dua ILIRIDË me zemër e shpirt
Të kujtoj ty për çdo natë e ditë.

UÇK-ja shkrep krismat e lirisë
lufton mizoritë e barbarize.
Me mortajë në dorë dië e natë luftova
kërkova kufijt nga ILIRIDA deri te Troja.

Histori e shkruar në çdo flamur
e vendosur ne Karadak gur mbi gur.
Ne jemi bijtë e shenjtë të atdheut
jemi bijtë dhe bijat e Skënderbeut.

Në ILIRIDË luftoi Llokmani
në krejt Karadukun u ba nami,
ai kishte një amanet dhe porosi
Në atdheun tim ,të shkruhet emri LIRI.

ILIRIDË,Kosovë,Shqipëri, Çamëri
Luginë e Preshevës,jemi arbëri.

Zeqirja Latifi


FEMIJA RRITET DUKE FJETUR ,POR NESE NJI POPULL FLEN AI VDES. ISMAIL QEMALI
Hotlani
Hotlani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 1151
<b>Hobi</b> Hobi : lexim dhe shkrim i poezive
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Në hapsirën shqiptare
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/11/2012
http://www.engjujtshqiptare.com

112 Re: Poezi për dëshmorët e kombit

prej Wed 22 May 2013 - 1:41
Dëshmoret e lirisë

Kur Tanushën e mbuloi mjegulla e errësira,
N'kam u çu nga të katër anët Ilirida.
Kur nga tymi e mjegulla shqiptarëve ju ndal drita,
UÇK-ja filloi luftën me pushkë, shpata e thika.

Në majet e kodrave të larta, kur rrezet lëshoi dielli,
O,Sali Latifi po të shkëlqen plisi e grada togeri.
Në fushë betejën e Mateçit na u ba nami,
Se me pushkë e mortajë në dorë po lufton Llokmani.

Oj Gjylsere ti zanë mali,për ty këndon çiftelia e lahuta
Se ti je mbesa e mbretreshës TEUTA.
Ty o mesuesi yne Isa,ne nxënësit e shkollës sonë,
Veprën tënde për liri gjithmonë e kujtojmë.

Nga Caralluka kur erdhët, Visar e Labinot
Krejt Karadakun e mbuluat me flakë e barot.
Ti komandant rrufeja,që ishe trim mbi trima,
Në aksione Hasip ishe më i shpejt se vetima.

Nga Caralluka erdhi nji djalë me emrin Elmi Hoti,
Fjala e tij jehoi por si si gjyle topi.

Me ideale të larta dhe dashuria ndaj mëmëdheut,
U frymzuat nga heroizmat dhe lufta e Skenderbeut.
Ju me veprat tuaja deshmuat, sa e shtrenjtë eshte liria,
Kur në ditët gazmore feston ILIRIDA .
Zeqirja Latifi


FEMIJA RRITET DUKE FJETUR ,POR NESE NJI POPULL FLEN AI VDES. ISMAIL QEMALI
Hotlani
Hotlani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 1151
<b>Hobi</b> Hobi : lexim dhe shkrim i poezive
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Në hapsirën shqiptare
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/11/2012
http://www.engjujtshqiptare.com

112 Re: Poezi për dëshmorët e kombit

prej Thu 23 May 2013 - 21:57
Poezi për dëshmorët e kombit Images?q=tbn:ANd9GcS7faVujr3kg8KIS6mAOPPP66vmiKOuCJuJxcFMFHJawtkGu0Mq

Aziz Kelmendi


Në Serbi ushtoi fusha e mali
u dridh Serbia dhe krejt sllavi,
u dridh kazerma e Paraqinit
te molla e kuqe pran kufirit.

Për trimin Aziz Kelmendi
këndohen,shumë këngë kreshnike,
Se shpirtin e fali në flamur e shqipe.

Atje ku shqipja shkruan emrin liri,
atje ku dielli rrezet ka shtri,
atij vendi i thonë Kosovë-Shqipëri,
ky është një emër dhe quhet shqiptari.

Aty ku ngjyrat kuq e zi përzihen,
gjaku e baroti ne nje vend zihen.
Krenohem me vendin tim te shtrenjte
sepse atdheu im është i shenjtë.

Dhjetë herë e deshta Kosovën,
po aq herë e deshta Shqipërinë.
Kosova për prindërit më hiqte mërzinë,
ata më mësuan si ta dua lirinë.

O trim mbi trima, në Paraqin mos ra tërmeti
pse si prite prindërit nga gurbeti,
që të sillnin rrobat e krushkut të Dardanisë,
të krejt atdheut dhe mbarë shqiptarisë.

O Aziz, djalë më i miri, qëndro i qete në trojet tona,
Se gjakun tënd te njomë ta ruajnë shqiponjat.

Zeqirja Latifi


FEMIJA RRITET DUKE FJETUR ,POR NESE NJI POPULL FLEN AI VDES. ISMAIL QEMALI
Sponsored content

112 Re: Poezi për dëshmorët e kombit

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi