Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Ku duhet të banoni që të jetoni më gjatë? Empty Ku duhet të banoni që të jetoni më gjatë?

Tue 28 May 2013 - 14:46
Ku duhet të banoni që të jetoni më gjatë? 1369739476-79Të gjithë ne e duam një jetë të gjatë dhe të shëndetshme, por cili është sekreti i duhur? Jetesa në një apartament në katet më të larta mund të jetë sekreti i një jete të gjatë dhe të shëndetshme. Një hulumtim i ri ka treguar se sa më lartë që të jetoni, do të rritet edhe gjatësia e jetës tuaj. Lloji i vetëm i vdekjes, nga i cili më të rrezikuar ishin banorët që jetonin në katet e larta, ishin vetëvrasjet. Banorët e kateve përdhese kishin rreth 60 për qind më pak rrezik për të vrarë vetën duke u hedhur. Hulumtimi, i botuar në gazetën evropiane për epidemiologji, erdhi nga një studim prej më shumë se 1.5 milionë personash që jetojnë në ndërtesat me katër e më shumë kate. Ekspertët e Universitetit të Bernit në Zvicër kanë gjetur se mundësitë e vdekjes nga sëmundjet e mushkërive ishin 40 për qind më të larta në mesin e banorëve, të cilët jetonin në katin e parë me ata në katin e tetë e më lart të së njëjtës ndërtesë. Për sëmundjet e zemrës, normat e vdekshmërisë ishin 35 për qind më të larta në mesin e atyre më afër nivelit të tokës derisa rreziku për kancer të mushkërive ishte rreth 22 për qind.

Përgatiti: A.Kosovari
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi