Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 40
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

Willson: As unë, as populli amerikan kurrë nuk do të biem dakord që shqiptarët të sakrifikohen nga f Empty Willson: As unë, as populli amerikan kurrë nuk do të biem dakord që shqiptarët të sakrifikohen nga f

Thu 30 May 2013 - 15:20
Jeta e një amerikani të jashtëzakonshëm kushtuar Shqipërisë, Charles Telford Erickson (2)

Fill pas kësaj Presidentin do ta priste në tavolinë teksti i një letre tjetër, nga e cila po citoj:
Shkëlqesisë së tij Woodrou Willson,
President i Shteteve të Bashkuara,
A do të na lejoje ne, përfaqësuesve të një kombi të vogël, që gjithmonë i ka vlerësuar nderin, drejtësinë dhe guximin si virtytet më të larta, t’u shprehim mirënjohjen më të thellë për ndjesitë tuaja fisnike të cilave iu keni dhënë shprehje të tilla kaq të fuqishme?

Pastaj letra vazhdon:
Tani ne e dimë se kauza jonë humb vetëm nëse humbet kauza juaj, sepse të dyja janë një, dhe ajo do të ndodhë vetëm nëse vetë Zoti dështon, që do të thotë, KURRË.
Pastaj ajo mbyllet me mirësjellje e nënshkruar nga të njëjtët delegatë, Konica, Turtulli Erikson.
Fill më pas ata marrin këtë letër nga Presidenti Uillson, të cilën po e citoj: E kam të vështirë, që në mes të një dite kaq të ngarkuar me punë, t’ju shpreh si duhet se sa shumë u gëzova kur mora letrën tuaj të datës njëzet e katër prill, dhe se sa thellësisht jam i interesuar të shoh principet e paqes së vërtetë të zbatuara me besnikërinë më të madhe.
Me nxitimin më të pashmangshëm,
Sinqerisht i Juaji
Woodrou Willson.


(Tekstin e plotë mund ta lexoni të hënën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)

Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësia e abonimit është në Zvicër.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi