Shko poshtë
Hotlani
Hotlani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 1151
<b>Hobi</b> Hobi : lexim dhe shkrim i poezive
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Në hapsirën shqiptare
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/11/2012
http://www.engjujtshqiptare.com

default LP-ja kërkon qe te hiqet testimi ekstern ne shkolla fillore dhe te mesme ne Maqedoni

prej Fri 31 May 2013 - 1:20
Partia liberale sot i bëri thirrje Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës ta ndalojë kontrollin e paralajmëruar të njohurisë së nxënësve nga arsimi fillor dhe i mesëm në rrugë të testimit ekstern.

Sipas partisë, me vlerësimin ekstern dëmtohen nxënësit dhe kuadri i mësimdhënësve, ndërsa ndikimi i vlerësimit nga ky lloj i vlerësimit ndikon në mënyrë traumatike te nxënësit dhe te puna e tyre gjatë vitit shkollor.

"Testimi ekstern është mekanizëm që e humb kuptimin e mësimit të rregullt dhe kontrollin e njohurisë dhe krijon vështirësi shtesë para së gjithash për nxënësit, për prindërit e tyre, por edhe për mësimdhënësit. Nuk ka nevojë për kontroll të njohurisë i cili në mënyrë të vazhdueshme është testuar në procesin mësimor, në pajtim me rregullat e vlefshme ligjore, planet mësimore dhe standardet pedagogjike", thonë nga PL-ja.


FEMIJA RRITET DUKE FJETUR ,POR NESE NJI POPULL FLEN AI VDES. ISMAIL QEMALI
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi