Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve

prej Sat 1 Jun 2013 - 19:25
Për të dyten ditë vazhdojnë përleshjet mes policisë turke dhe protetuesit në Stamboll dhe kryeqytetin e Turqisë, Ankara
Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve E8F866088212122640D179EC59193EAC
Ajo që nisi si çështje lokale që lidhej me zhvillimin e parkut Gezi, pranë Sheshit Taksim, në Stamboll-mori përmasat e një revolte kunder Qeverisë dhe Partisë në pushtet “Drejtesi e Zhvillim” (AK).

Për të dyten ditë vazhdojnë përleshjet mes policisë turke dhe protestuesit në Stamboll dhe kryeqytetin e Turqisë, Ankara.

Situata përshkallëzoi te premten pasi policia përdori gazin lotësjellës dhe pompat e ujit.

Në një fjalim të pazakonte, kryeministri turk Rexhep Taip Erdoan kembenguli për vazhdimin e projektit të Parkut, nje prej te paktave hapsira te gjelbra. Ai u kërkoi Policise të qendrojnë në Sheshin Taksim, për të ruajtur rendin. Qindra protestues marshuan ne uren qe lidh brigjet aziatike dhe europioane, mengjesin e se shtunes per te mberritur ne sheshin kryesor.

Policia perdori gazin lotesjelles per shperndarjen e protestuesve, te cilet u kunderpergjigjen me gure. Nje banore e stambollit qe foli per BBC-ne tha se jane rreth 40 mije njerez qe po kalojne uren.

Ne sheshin Taksim, policët përdoren pompat e ujit, ndersa protestuesit bertisnin “të bashkuar kundër fashizmit” apo “doreheqje qeverise”. Perleshje u raportuan edhe ne lagjen Beshiktash. Korrespondentja e BBC-se ne Stamboll Luis GrinUd raportoi se sheshi mbetet i rrethuar dhe te gjithe urat jane mbyllur.

Shtetet e Bashkuara shprehen shqetesim per menyren se si autoritetet po i pergjigjen tensioneve.
“Amnesty International” denoi taktikat e perdorura nga policia.Protestuesit u mblodhen ne Parkun gezi te premten per te kundershtuar planin e zhvillimit te parkut.

portalb


Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve

prej Sat 1 Jun 2013 - 19:29
Protestat vazhdojnë, Erdogan kërcënohet
Njerëz nga shumë qytete turke po solidarizohen me protestuesit e Stambollit

Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve C5C40969AE2BE9BB3055FE220B9DEFA2
Demonstrata nisi në fillim të javës me një kamp proteste paqësore në "Parkun Gezi" në qendër të Stambollit. Natën e së enjtes (30.05.2013) njësitë policore turke iu kundërvunë demonstruesve. Ndërkohë, demonstratat janë zgjeruar në një protestë të përgjithshme kundër politikës së kryeministrit Erdogan në të gjithë vendin. Njerëzit janë duke kërkuar në demonstrata gjithnjë e më shumë dorëheqjen e qeverisë.
Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve Stamboll1
Fillimisht, protesta ishte drejtuar kundër planeve të qeverisë turke për transformimin e "Parkut Gezi" duke rindërtuar aty një kazermë osmane të shekullit të 18-të. Për këtë duhet të priten me qindra e pemë në park. Kjo kazermë do të ishte gjithashtu një qendër e re tregtare. Ky plan shkaktoi shumë protesta. Sipas tyre Stambolli me mbi 15 milionë banorë po betohet gjithnjë e më shumë thonë protestuesit.

Ergodan: Vendimi është marrë, bëni çtë doni
Pavarësisht demonstratave kryeministri Erdogan tha se vendimi për ndërtimin tashmë është marrë. "Ju mund të bëni ç'të doni. Ne e kemi marrë vendimin dhe to ta bëjmë atë që planifikojmë." e citon gazeta "Bugün" kryeministrin turk. Megjithatë Gjykata Administrative e Stambollit lëshoi një urdhër pezullimi për projektin. Ky vlen derisa Ministria e Kulturës dhe e Turizmit të shprehet në lidhje me ndërtimin e planifikuar. Sipas ish-ministrit të Kulturës dhe Turizmit në kabinetin e Erdoganit Ertugrul Günay "Ato pak hapësira të gjelbra të mbetura në lagjen Bejoglu të Stambollit nuk duhet të shndërrohen në një qendër tregtare, vetëm e vetëm se kështu dikush mund të nxjerrë një fitim nga ajo."
Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve Stamboll2
Presion përmes mediave sociale
Protestat për parandalimin e prerjes së pemëve në parkun historik "Gezi" u organizuan kryesisht përmes Facebook dhe Twitter. Sipas Washington Post, pesë nga njëmbëdhjetë mesazhet kryesore në Twittter kanë të bëjnë me protestën në Stamboll. Në fotografitë e përcjella përmes mediave sociale shihet edhe sjellja brutale e njësive të policisë: njerëz, mes tyre edhe fëmijë, që policia mundohet t'i fusë në stacionet e metrosë duke përdorur bomba me gaz lotsjellës. Hashtagu në Twitter është #occupygezi
Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve Stamboll3
Në spitalin ushtarak në lagjen Gümüssuyu të Stambollit trajtohen të dëmtuarit nga gazi lotsjellës dhe presioni i ujit të zjarrfikësve. "Unë po luftoj këtu për Ataturkun, për paraardhësit e mi dhe nipërit e mbesat e mia. Ata duhet të kenë mundësi të jetojnë në një Turqisë europiane, në të cilin të drejtat e njeriut janë të shkruara me shkronja të mëdha," thotë për DW një 64-vjeçar, ushtarak në pension që merr pjesë në demonstratë.
Mes protestuesve edhe "Sulltani i Madhërishëm", aktori shumë i njohur turk, Halid Erganç.
Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve Ss

Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve Ss2
Solidaritet në shumë qytete të Turqisë
Njerëz nga shumë qytete turke po solidarizohen me protestuesit e Stambollit. Sidomos në Ankara pati grumbullime protestuesish që donin të marshojnë edhe tek zyrat e kryeministrit, por u penguan nga policia me gaz lotsjellës.

Në Izmir protestuan rreth 10.000 vetë që mbanin parulla si "Sheshi Taksim është kudo, kudo ka rezistencë". Edhe në Izmir policia përdori ndaj protestuesve gaz lotsjellës dhe pompa uji. Protesta solidaritetit u zhvilluan edhe në Bursë, Eskisehir, Adana, Izmit, Konya, Samsun, Mersin dhe në qytete të tjera turke.
Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve Stamboll4
Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve

prej Sun 2 Jun 2013 - 10:07
Nuk jan shuuum vetem disa alkoholicar ,pijaneca dhe laika.. me shum e kan nga shkakau se eshte miratuar me ligj qe alokoholi mos pihet nga ora 22-00 deri ne oren 06-00..po kan me u ndal skan cka me ber....mundohen ta provojn edhe njeher ..


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve J5zhxd
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve

prej Sun 2 Jun 2013 - 19:02
“Përmbytet” nga një det i tërë njerëzish Sheshi Taksim në Stamboll
Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve Taksim-300x199
Trazirat e rënda në Sheshin Taksim në Stamboll të shkaktuara për shkak të ndërtimit të një qendre tregtare, kanë “tmerruar” Turqinë dhe aleatët e saj!
Protestat e banorëve të cilët refuzojnë dhe janë kundër ndërtimit të qendrës tregtare, qeveria e Erdogan ju përgjigj me dhunë duke vijuar përleshje të ashpra me policinë. Për pasoj të përleshjeve të rënda me qindra protestues janë plagosur rëndë, ndër tyre edhe dhjetëra policë.

Ndërkohë aktualisht në këto momente me qindra e mijëra njerëz po derdhen në shesh për të protestuar përsëri, por këtë herë është policia ajo e cila është tërhequr dhe thjesht po vëzhgon!/alb-observer.com/


Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve

prej Sun 2 Jun 2013 - 19:13
Princo shkruajti:Nuk jan shuuum vetem disa alkoholicar ,pijaneca dhe laika.. me shum e kan nga shkakau se eshte miratuar me ligj qe alokoholi mos pihet nga ora 22-00 deri ne oren 06-00..po kan me u ndal skan cka me ber....mundohen ta provojn edhe njeher ..

Ca na thua?!! Nuk jane shuuuum!Po ty te pengon njeri te besh ate qe ti beson me mire per veten tende qofte kjo arsyeja sic thoni? Atehere me cte drejte hyn ne shpite apo ne jeten e cdo individi dhe vendos se cfare te drejtash ka ai dhe ne cilet ore?!!

Nuk jane shume jo..disa Islamiste jane,fondementaliste,Taliban,Ekstremista etj i pari Erdogani qe enderron veten si sulltan,ke shume te drejte...E po ju hyn frika ne palce se jane shume por shumeeeeeeeeee pak,gati po zhdukeni si rrace Very Happy


Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve

prej Sun 2 Jun 2013 - 19:40
AnGeLiC shkruajti:
Princo shkruajti:Nuk jan shuuum vetem disa alkoholicar ,pijaneca dhe laika.. me shum e kan nga shkakau se eshte miratuar me ligj qe alokoholi mos pihet nga ora 22-00 deri ne oren 06-00..po kan me u ndal skan cka me ber....mundohen ta provojn edhe njeher ..

Ca na thua?!! Nuk jane shuuuum!Po ty te pengon njeri te besh ate qe ti beson me mire per veten tende qofte kjo arsyeja sic thoni? Atehere me cte drejte hyn ne shpite apo ne jeten e cdo individi dhe vendos se cfare te drejtash ka ai dhe ne cilet ore?!!

Nuk jane shume jo..disa Islamiste jane,fondementaliste,Taliban,Ekstremista etj i pari Erdogani qe enderron veten si sulltan,ke shume te drejte...E po ju hyn frika ne palce se jane shume por shumeeeeeeeeee pak,gati po zhdukeni si rrace Very Happy
sPO EKUPTOJ QE CFAR DOBIE KENI JU TE KENI PERKRAHJEN E PIJANICAVE DHE SAI PER KET LAICISTVE ANISE POR NE TE SHUMTEN E RASTEVE BILE BILE KENI QEN SHUUM AGRESIV SAI PERKET LAJMEVE SE CFAR NDODH NE TURQI ! GJITHMON KENI REAGUAR ME TE NJEJETIN STYL HAHAHAH...

Cudi !!? apo aritjet e medha te qeveris te Erudanit ju bajn te shqetsuar !! ndersa te keqiat dhe protestat e pijanicave JU GEZOJN !!?


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve J5zhxd
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve

prej Sun 2 Jun 2013 - 19:42
Erdugani ju pergjegjet ..Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve 601003_576650959046850_891358008_n
''Nëse mbajtja e tubimeve është e drejt shoqërore, atëherë aty ku ata i mbledhin 20 veta unë i mbledhi mbi 200.000. Aty ku ata i mbledhin 100.000 Unë i tuboj 1 Milion veç nga partia ime''


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve J5zhxd
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve

prej Sun 2 Jun 2013 - 19:44
Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve Ekuiliber1763-300x186
Derisa nëpër media kanë qarkulluar foto të shumta nga dhuna që është ushtruar nga ana e policisë ndaj protestuesve në Turqi, gjë që nxiti edhe reagimin e kryeministrit turk, Rexhep Tajip Erdogan, tash së fundmi në media është shfaqur edhe një anën tjetër e medaljes.

Në disa foto të publikuara shihet se si policia turke iu ndihmon protestuesve të plagosur, informon Almakos.

Prej ditës së premte Stambolli ishte në revoltë. Protestat që fillimisht ishin manifestime të qeta përfunduan në përleshje të dhunshme mes turmës dhe policisë.

Përleshjet kanë shkaktuar mbi një mijë viktima, ndërsa katër persona kanë humbur shikimin.

Manifestimet nisën kundër vendimit për të prerë rreth 600 pemë në parkun Gezi, në qendër të qytetit, për të ndërtuar aty një qendër tregtare.

Protestës iu bashkëngjiten edhe emra të njohur të kinematografisë turke


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve J5zhxd
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve

prej Sun 2 Jun 2013 - 20:47
Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve 424670_471630519582080_832585831_n

Regjep Taib Erdogan, i ka kritikuar protestuesit per hedhje te kanaçeve dhe shishave te birres neper rruge duke thene:

"Kjo është e egër, imorale, Apo mendoni se shteti ndertohet me kanaçe birre?"


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve J5zhxd
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve

prej Mon 3 Jun 2013 - 19:27
Princo shkruajti:
sPO EKUPTOJ QE CFAR DOBIE KENI JU TE KENI PERKRAHJEN E PIJANICAVE DHE SAI PER KET LAICISTVE ANISE POR NE TE SHUMTEN E RASTEVE BILE BILE KENI QEN SHUUM AGRESIV SAI PERKET LAJMEVE SE CFAR NDODH NE TURQI ! GJITHMON KENI REAGUAR ME TE NJEJETIN STYL HAHAHAH...

Cudi !!? apo aritjet e medha te qeveris te Erudanit ju bajn te shqetsuar !! ndersa te keqiat dhe protestat e pijanicave JU GEZOJN !!?

Ata pijanece (edhe pse une vetem pijanece qe spash edhe protesta nuk behet per alkol te pakten sbehet vetem per kete sic theksoni ju) ata pijanece pra jane pjese e popullit te Turqise te cilet kane cdo te drejte te protestojne e te kerkojne te drejtat e tyre nese jane ne kundershtim gjithmone me vendime te qeverise..Ne fakt aty ska vendim te perbashket qeverie por vendimi i nje individi i cili eshte president i Turqise dhe e sheh veten si Ali Pashai apo sulltan ne pallatet mbreterore ku sic i thote koka ashtu e vepron..Diktature ala Enver Hoxha e me keq..Duke pare vetem nga protestat e fundit sa njerez kane humbur jeten dhe se si qeveria mundohet tju shmanget apo ti shporre keta protestues qe te bejne te tyren..Menyra se si Erdogan vendosi te perballet me popullin (protesuesit) vetem demokratike qe seshte,perkundrazi kundermon era Taliban dhe Kamikazi ku jeta e nje njeriu humb vleren, njerezit qe ngrene zerin shihen si ato delet gati ne rradhe per tu therrur e keshtu ua qepin gojen medoemos ..


Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve

prej Mon 3 Jun 2013 - 23:02
AnGeLiC shkruajti:
Princo shkruajti:
sPO EKUPTOJ QE CFAR DOBIE KENI JU TE KENI PERKRAHJEN E PIJANICAVE DHE SAI PER KET LAICISTVE ANISE POR NE TE SHUMTEN E RASTEVE BILE BILE KENI QEN SHUUM AGRESIV SAI PERKET LAJMEVE SE CFAR NDODH NE TURQI ! GJITHMON KENI REAGUAR ME TE NJEJETIN STYL HAHAHAH...

Cudi !!? apo aritjet e medha te qeveris te Erudanit ju bajn te shqetsuar !! ndersa te keqiat dhe protestat e pijanicave JU GEZOJN !!?

Ata pijanece (edhe pse une vetem pijanece qe spash edhe protesta nuk behet per alkol te pakten sbehet vetem per kete sic theksoni ju) ata pijanece pra jane pjese e popullit te Turqise te cilet kane cdo te drejte te protestojne e te kerkojne te drejtat e tyre nese jane ne kundershtim gjithmone me vendime te qeverise..Ne fakt aty ska vendim te perbashket qeverie por vendimi i nje individi i cili eshte president i Turqise dhe e sheh veten si Ali Pashai apo sulltan ne pallatet mbreterore ku sic i thote koka ashtu e vepron..Diktature ala Enver Hoxha e me keq..Duke pare vetem nga protestat e fundit sa njerez kane humbur jeten dhe se si qeveria mundohet tju shmanget apo ti shporre keta protestues qe te bejne te tyren..Menyra se si Erdogan vendosi te perballet me popullin (protesuesit) vetem demokratike qe seshte,perkundrazi kundermon era Taliban dhe Kamikazi ku jeta e nje njeriu humb vleren, njerezit qe ngrene zerin shihen si ato delet gati ne rradhe per tu therrur e keshtu ua qepin gojen medoemos ..

-Kjo qe po thoni ju dhe ky gezim i juaj do te perfundoj shpejt !!..por deshiroj tjua bej me dije se ja kjo eshte fetyra e juaj e vertet, edi qe nuk ekeni aspak ama aspak gajlen e dertin e atyre pijanicave apo te disa te tjerve por vec se jeni duke e treguar dhe duke e vertetuar ate qe moati une ju them e (qe ju thoni se ekam gabim) kur them qe ju jeni nji ISLAMOFOBE .. nese edhe Islami qe pretendon qeveria e tanishme e Erduganit ju duket Ekstreme, talibane, radikaliste etj etje At'her nuk di une se per cfar Islami duhet te me argumentoni qe ju nuk po e urejni dhe qe nuk jeni kunder....!!

-Ate qe ju keni krahasuar Qeverin e Erduaganit me regjimin e Enver hoxhes nuk mban aspak ama aspak por perkundrazi protestuesit e tanishem jan njerzit e regjimit te enveristve e qemalistve ataturkut.. ngase kjo qeveri nuk i ka mar votat ne TRI mandate mbi 70% te popullates nese do te ishte ashtu sic thuani ju dhe ato qe mendojn sikur JU..??Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve J5zhxd
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve

prej Tue 4 Jun 2013 - 0:08

Protestuesit në Turqi kanë hyrë me këpucë në Xhami ku e kanë shkaterraur atë duke pirë cigare dhe alkool!

PËRFAQËSUESIT E PROTESTAVE NË TURKI:

DROGAXHINJTË, ALKOHOLIKËT, KURVARËT E HOMOSEKSUALËT... ETJ.

JANË HEDHUR NË PROTESTA NË TURQI, KU PËR TA MË E RËNDËSISHME ËSHTË DEGJENERIMI E SHTHURRJA ...

Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve 941546_471429199608123_2057430456_nKaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve 419073_534435659936621_2047386778_n


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve J5zhxd
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve

prej Thu 6 Jun 2013 - 11:32
Turqia dje dhe sot!
(Për çfarë protestojnë injorantët? JA SE PER QFARE PROTESTOJNE AHMAK-TRULLANET)

- Borxhi ndaj FMN (2001), 151,8 miliardë (SOT 0)
- Bruto prodhimi shoqëror: 230 miliardë (2001), 770 miliardë (SOT)
- Rrritja Reale Ekonomike: -9,4%(2001), 8,9% (SOT)
- Të ardhurat për kokë banori: 3.000$(2001), 10.600 (SOT)
- Të dalat për shëndetësi: 2,9 miliardë $(2001), 16,8 miliardë (SOT)
- Të dalat për arsim: 6,5 miliardë (2001), 47,4 miliarde (SOT)

Një shtes: Dhe mbi gjitha dini i Allahut ISLAMI sot jetohet shlirshëm dhe veprohet në mënyrë më të bukur.
Allahu Teala në Kur'anin Fisnik thotë:
"Atyre që nuk besuan dhe penguan nga rruga e All-llahut, u shtojmë dënim mbi dënim për shkak se bënin shkatërrime." [En-Nahl, 88]


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve J5zhxd
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default Re: Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve

prej Thu 6 Jun 2013 - 12:17
Princo shkruajti:
Protestuesit në Turqi kanë hyrë me këpucë në Xhami ku e kanë shkaterraur atë duke pirë cigare dhe alkool!

PËRFAQËSUESIT E PROTESTAVE NË TURKI:

DROGAXHINJTË, ALKOHOLIKËT, KURVARËT E HOMOSEKSUALËT... ETJ.

JANË HEDHUR NË PROTESTA NË TURQI, KU PËR TA MË E RËNDËSISHME ËSHTË DEGJENERIMI E SHTHURRJA ...

Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve 941546_471429199608123_2057430456_nKaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve 419073_534435659936621_2047386778_n
duhet ta permbysim kurvaret hedhin piva ne xhami


Ti Shqipëri më jep nder,më jep emrin shqipëtar - Naim Frashëri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve

prej Fri 7 Jun 2013 - 12:01
Erdogan: Askush, përpos Allahut, nuk mund ta ndalojë ngritjen e Turqisë

Kryeministri turk, Recep Tayyip Erdogan, ka arritur në Turqi, pas një turneu në Afrikë. Rreth 10,000 mbështetës të Partisë së tij për Zhvillim dhe Drejtësi kanë dalë në aeroport për ta pritur atë, në orët e para të së premtes.

Duke qëndruar përkrah gruas së tij dhe ministrave të kabinetit qeveritar, Erdogan i ka thënë turmës se protestat antiqeveritare janë “buzë ilegalitetit” dhe “duhet të ndalojnë menjëherë”.

“Nuk mund të lejojmë askënd që të sillet në mënyrë të paligjshme në këtë vend, të shkatërrojë me vandalizma, të shkatërrojë pronën private të qyteteve dhe të lëndojë njerëzit tanë”, ka thënë Erdogan. Ai ka shtuar se ngritjen e shtetit turk nuk mund ta ndalojë askush pos Allahut.

Protesta, të nxitura nga kundërshtitë për një plan të ndërtimit në Sheshin Taksim të Stambollit, kanë përfshirë Turqinë në ditët e kaluara.

Ato kanë tërhequr mijëra njerëz, të cilët kritikojnë Erdoganin për sjellje gjithnjë e më shumë arrogante dhe autokratike – akuza që kryeministri i hedh poshtë.

Tre njerëz kanë humbur jetën dhe rreth 4,000 të tjerë janë plagosur në protesta.

Erdogan ka thënë se qeveria që udhëheq ai nuk ka qenë kurrë për ndërtimin e tensionit dhe të polarizimit, por “nuk mund të duartrokasë” as brutalitetin.

Disa nga mbështetësit e tij kanë brohoritur: “Të shtojmë të shtypim Taksimin”. Por, Erdogan i ka inkurajuar ata që të kthehen të qetë në shtëpitë e tyre.

“Në dhjetë ditët e kaluara, ne jemi sjellë në mënyrë të qetë dhe me sens të përbashkët. Nga këtu do të kthehemi në shtëpitë tona dhe nuk do të lejojmë kurrë që qetësia jonë, sensi ynë i përbashkët dhe disiplina jonë të veniten”, ka thënë kryeministri turk.

Gjatë fjalimit të tij, mijëra protestues anti-qeveritarë janë mbledhur në Sheshin Taksim.

Erdogan u është përgjigjur thirrjeve për dorëheqjen e tij, duke iu referuar fitores në zgjedhjet e vitit 2011, në të cilat ka marrë 50 për qind të votave.

“Ata thonë se jam kryeministër i vetëm 50 për qind të popualltës. Kjo nuk është e vërtetë. Ne u kemi shërbyer 76 milionë banorëve, nga lindja në perëndim”, ka thënë shefi i Qeverisë turke.

Partia e tij për Zhvillim dhe Drejtësi ka qeverisur me Turqinë qysh në vitin 2002. Kritikët thonë se Erdogani bën përpjekje të imponojë vlerat konservatore islame në një shtet laik.

Shtetet e Bashkuara u kanë bërë thirrje autoriteteve turke që të përmbahen nga “komentet e padobishme”, pasi Erdogan, në një tjetër fjalim, ka akuzuar “terroristët” për nxitjen e protestave.

Ministria e Brendshme ka thënë se dëmet që kanë shkaktuar protestuesit në mbarë vendin kapin vlerën e 70 milionë lirave turke, apo 37 milionë dollarëve. Megjithatë, ky institucion është zotuar se do të hetojë dhunën e përdorur nga zyrtarët policorë.

Përkundër të gjithave, Erdogan ka thënë se nuk do të zmbrapset dhe se do të vazhdojë me planet për ndërtimin e dyqaneve dhe apartamenteve në Sheshin Taksim të Stambollit.Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve Ekuiliber.com-360-300x203


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve J5zhxd
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve

prej Fri 7 Jun 2013 - 16:16
Erdogan në aeroport përshendeti edhe Kosovën

Erdogan në fjalimin e tij në aeroportin e Stambollit në mëngjesin e së Premtes:

” E Përshëndes Stambollin, Bosnien, Shkupin, Kosovën, Bagdadin, Damaskun, Gazën, Kudsin, e përshëndes Mekën dhe Medinën.

Unë jam shërbëtor i 76 milion turqëve.

Ne jemi nipa të gjyshërve që cilët kishin histori madhështore.

Askush përveç Allahut nuk mund ta ndal zhvillimin e Turqisë.”

E përfundoj fjalimin e tij pas së cilit pasuan duartrokitje të pa ndërprera dhe brohoritje me fjalën Allahu Ekber.


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve J5zhxd
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default Re: Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve

prej Fri 7 Jun 2013 - 16:28
Princo shkruajti: Erdogan në aeroport përshendeti edhe Kosovën

Erdogan në fjalimin e tij në aeroportin e Stambollit në mëngjesin e së Premtes:

” E Përshëndes Stambollin, Bosnien, Shkupin, Kosovën, Bagdadin, Damaskun, Gazën, Kudsin, e përshëndes Mekën dhe Medinën.

Unë jam shërbëtor i 76 milion turqëve.

Ne jemi nipa të gjyshërve që cilët kishin histori madhështore.

Askush përveç Allahut nuk mund ta ndal zhvillimin e Turqisë.”

E përfundoj fjalimin e tij pas së cilit pasuan duartrokitje të pa ndërprera dhe brohoritje me fjalën Allahu Ekber.
ishalla erdogan qendron ne pushtet mos te krahasohet pranvera arabe


Ti Shqipëri më jep nder,më jep emrin shqipëtar - Naim Frashëri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
Sponsored content

default Re: Kaos në Stamboll, policia përdor dhunë kundër protestuesve

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi