Share
Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Harta e Vikingëve përmbys historinë e zbulimit të Amerikës!

prej Sun 2 Jun 2013 - 19:00
Harta e Vikingëve përmbys historinë e zbulimit të Amerikës! VikingetEdhe pse për zbulimin e Amerikës, debati vijon të jetë i “nxehtë” nëse atë vërtet e zbuloi Kristofor Kolombi, mëdyshjes rreth “zbulimit” ishin dhe vijojnë të jenë të mëdha!
E megjithatë, është pikërisht një hartë e cila dëshmon se ishin Vikingët ata të cilët zbuluan të parët Amerikën!
Një hartë e shekullit të 15 ka tronditur qarqet shkencore, pasi ajo “vërteton” se zbulimi i Amerikës ishte bërë shumë vite para se ta realizonte Kolombi!

Ndërkohë historiani amerikan, John Paul Floyd, i gjendur në mes të dilemës se kush e zbuloi në të vërtet Amerikën, kreu një studim të mirëfilltë duke arritur në rezultatin: “Kjo hartë tregon se Amerika është zbuluar 50 vjet para se ta zbulonte Kristofor Kolombi. Jam i bindur se kjo hartë është gënjeshtër dhe harta Vinland është një formë e kopjuar e një hartë botërore të vitit 1463.”/alb-observer.rcom/


Harta e Vikingëve përmbys historinë e zbulimit të Amerikës! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi