Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Financial Times: Pas pranimit publik të “gabimit” të FMN-së, Greqia nuk ka asnjë shpresë për rimëkëm

prej Mon 10 Jun 2013 - 16:54
Financial Times: Pas pranimit publik të “gabimit” të FMN-së, Greqia nuk ka asnjë shpresë për rimëkëm Grecxit-300x190Gazeta e famshme Financial Times me anë të një artikulli të saj të publikua ditën e sotme, është shprehur e sigurt se pas pranimit publik të “gabimit” të FMN-së, Greqia nuk ka asnjë shans për rimëkëmbje!
Sipas Funancial Times, tashmë Greqia do të vazhdojë të jetë e izolua rreth një cikli rënie dhe inflacioni të lartë të borxhit të saj, deri në momentin kur do të detyrohet të braktis me “dëshirë” eurozonën!
“Ishte analizimi dhe gjykimi më i drejtë i bërë nga një organizëm kompetent për krizën në eurozonë deri më sot. Vetëm brenda 50 faqeve, të raportit të Fondit Monetar Ndërkombëtar u paraqit më në fund, një analizë e përshtatshme, e saktë dhe reale për atë çka shkoi ters në programin e shpëtimit të Greqisë. Sipas FMN-së, gabimi në program u diktua në optimizmin e tepruar të rimëkëmbjes së ekonomisë së Greqisë. Ishte gabim, kryesisht me kuptimin se shkaktoi edhe shumë konkluzione të gabuara, për uljen e borxhit të jashtëm, presionet mbi sistemin banka, shpejtësinë e reformave dhe mbijetesën e borxhit. Gjithashtu, nuk ishte një gabim i lehtë nga një moskujdese. Ndikimet e rënda ekonomike në marrëveshjet e sistemimit të borxhit grek, nuk shishin thjesht të dukshme: I kishin parashikua shumë kritik ekonomikë, siç dhe pranoi vetë tashmë FMN-ja”, thuhet ndër të tjera në artikullin e Financial Times.

Po, ajo që në artikull paraqitet si shqetësues dhe e pashmangshme është faza e dytë e ashtuquajtura Gexit, që do të thotë dalje e Greqisë nga eurozona me “dëshirën” e saj, pasi parashikimet dhe shpresat për rimëkëmbjen e ekonomisë greke, janë të vobekta ose më saktë të pashpresa!/alb-obseve.com/


Financial Times: Pas pranimit publik të “gabimit” të FMN-së, Greqia nuk ka asnjë shpresë për rimëkëm Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Arian 123
Arian 123
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 4194
<b>Hobi</b> Hobi : Shume.
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjermani
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/08/2012

default Re: Financial Times: Pas pranimit publik të “gabimit” të FMN-së, Greqia nuk ka asnjë shpresë për rimëkëm

prej Mon 10 Jun 2013 - 18:04
Nuk besoj se e lejon EU Greqine te braktise eurozonen.Por mendoj se do ta detyroje te veje ne zbatin reformat.


Wer nicht mehr liebt und nicht mehr irrt, der lasse sich begraben.

Johann Wolfgang von Goethe
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi