Share
Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default A ka patur njerez ne Amerike 22.000 vjet me pare?

prej Fri 14 Jun 2013 - 1:10
A ka patur njerez ne Amerike 22.000 vjet me pare? Brazil_tools
Nje zbulim mjaft interesant eshte bere pas nje studimi qe ka ngjallur shume debate.
Sipas ketij studimi, njerezit kane jetuar ne Ameriken Jugore qe mijera vjet me pare nga sa kishim menduar deri tani.
Nje ekip kerkuesish ka deklaruar qe ka gjetur te dhena; mjete guri qe jane 22.000 vjecare ne nje vend ne Brazil.
Kaq ka mjaftuar qe te hapen debate mes arkeologeve te ndryshem.
Christelle Lahaye e Universitetit Michel de Montaigne Bordeaux 3 ne France, dhe koleget e saj kane germuar ne nje vend ne veri-lindje te Brazilit dhe kane gjetur atje 113 mjete pune prej guri.
Ekipi arriti te datonte sedimentet ne te cilat ishin varrosur mjetet e punes duke perdorur nje teknike qe percakton se kur jane ekspozuar keto sedimente per here te fundit ndaj drites. Disa prej mjeteve te punes ishin varrosur 22.000 vjet me pare - qe do te thote; mijera vjet me pare se cdo kolonizim i njohur i njerezve ne Amerike.
Per shume dhjetevjecare, arkeologet kane menduar qe Clovis ishin njerezit e pare qe kishin shkuar ne Amerike, 13.000 vjet me pare. Megjithate qe nga vitet 1980, jane mbledhur te dhena ne lidhje me nje kolonizim me te hershem, qe shkon ne te pakten 15.000 vjet me pare.
A mund te kene qene njerezit ne Brazil qe perpara 22.000 vjetesh?
"Testet e datimit qe ata kane bere trgojne qe ka shume mundesi." - tha Ann Wintle, nga Univeristeti i Kembrixh.
Per disa arkeologe te tjere, jane mjetet e gjetura qe nuk i bindin. "Zonat e tilla me shkembinj jane te veshtira per tu interpretuar ne menyren e duhur." - tha John McNabb nga Univeristeti i Southampton, ne Mbreterine e Bashkuar. "Guret qe bien nga lart mund te thyhen, dhe ne mete menyre te duken si mjete pune te bera ngadora e njeriut."
Per kete arsye ai i quan te dhenat 'interesante por te paprovuara.'
Ne kunderpergjigje, Lahaye thote qe skenari i gureve qe bien dhe qe duken si pjete pune te bera nga dora e njeriut nuk eshte shume i mundshem ne kete rast: mjetet jane te perbera nga gure qe nuk gjenden ne ate vend. "Ato vijne prej te pakten 15 kilometrash me larg," - tha ajo.
Grupi i saj po studion mjete pune nga vende prane, qe sipas saj kane te dhena te jene perdorur per t prere dru dhe kocka.
"Ka patur shume deklarata nelidhje me nje prezence me te hershme ne Ameriken Jugore, por asnje prej tyre nuk eshte provuar." - tha Silvia Gonzalez, nga Universiteti Liverpool John Moores ne Mbreterine e Bashkuar. Ajo studioi ato qe dukeshin si gjurme antike njerezore ne Meksike, por me pas rezultoi se nuk ishin te tilla.
"Ne duket se po vijme verdalle ne qark. Deri sa dikush te gjeje nje skelet njerezor, askush nuk do te besoje asgje." - tha ajo.
infoalbania.


A ka patur njerez ne Amerike 22.000 vjet me pare? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: A ka patur njerez ne Amerike 22.000 vjet me pare?

prej Tue 28 Jan 2014 - 21:12
krijasat njerzore nuk din per boten e civilzuar


Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Re: A ka patur njerez ne Amerike 22.000 vjet me pare?

prej Tue 28 Jan 2014 - 21:43
te pyes tironsin kur te vije se ai rri ne amerike, besoj se duhet tenjohe ndonje nga ato vite


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 A ka patur njerez ne Amerike 22.000 vjet me pare? 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: A ka patur njerez ne Amerike 22.000 vjet me pare?

prej Wed 29 Jan 2014 - 4:10
e kom taku nja dy ke clubi lagjes
po ishin bo cic  grrrr grrrr grrrr 
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Re: A ka patur njerez ne Amerike 22.000 vjet me pare?

prej Wed 29 Jan 2014 - 12:23
Tironci shkruajti:e kom taku nja dy ke clubi lagjes
po ishin bo cic  grrrr grrrr grrrr 
thashe une qe ste shpeton gje ty grrrr 


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 A ka patur njerez ne Amerike 22.000 vjet me pare? 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Sponsored content

default Re: A ka patur njerez ne Amerike 22.000 vjet me pare?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi