Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Pse UNESCO njohu me urgjencë malet “Tianshan” si monument të kulturës botërore?

prej Sat 22 Jun 2013 - 13:55
Pse UNESCO njohu me urgjencë malet “Tianshan” si monument të kulturës botërore? Thumb_250x150
Mëngjesin e 21 Qershorit, në mbledhjen e 37-të të Komitetit të Trashëgimisë Botërore në Phnom Penh Kamboxhia, njoftoi zyrtarisht se mali i Kinës “Tianshan” është përfshirë në listën e Trashëgimisë Botërore Natyrore.
Malet Tianshan janë një nga shtatë malet më të rëndësishme të botës, janë vargmalet më të mëdhenj i maleve në rajonet e thatë dhe zonën e butë.
Vargmalet Tianshan që janë përfshirë në Trashëgimitë Botërore Natyrore ka një sipërfaqe totale prej 5.759 kilometra katrorë që mbulojnë katër rrethe në krahinën e Xin Yang.
Emrat lokale që u dedikohen këtyre maleve kineze janë: “Malet qiellore”, Kazakistan: “Zoti i Plotfuqishëm”, Kirgistan: “Mali i Perëndisë”, Mongoli: “Mali Qiellor”.
Është vërtet një tjetër monument, i cili u përfshi në “thesarin” e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s ?, apo... ka diçka atje që është i mirë mbrojtur nga UNESCO?
Unë ju kujtoj se “Vëllazëria e Bardhë” e ka seli e saj në Taklamakan, në Kinën veriore, në provincën e Xin Yang. Tian Shan ndodhet në veri dhe perëndim të shkretëtirës Taklamakan./alb-observer.com/


Pse UNESCO njohu me urgjencë malet “Tianshan” si monument të kulturës botërore? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi