Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Selca, qyteti përbindësh prehistorik!

prej Fri 28 Jun 2013 - 0:13
Selca, qyteti përbindësh prehistorik! Thumb_250x150
Fakte që të fusin në mendime!

Janë padyshim fakte të lënë në harresë, por falë këmbënguljes së njerëzve me vullnet të pashtershëm dhe me një dashuri të lartë për vendi e shenjtë e të lashtë të Shqiponjave, këto fakte vërtet të tronditin kur thyejnë heshtjen dhe “hermetiken” e hekurt të arkeologëve të heshtur e të ngujuar nga ideologji mesjetare!|

Nga Altin Kocaqi

Varret monumentale të Selces kanë bërë xhiron e botës dhe njihen kudo...

Ndërsa historia e saj mbetet një enigmë e paqartë dhe e trilluar ashtu si çdo qytet para grekë në truajet aktuale shqiptare.

Me miqtë e mi; Petrit Laze, Gjergj Zoga e Altin Bogdani, ne sot vizituam Selcen për të parë nga afër varret monumentale edhe çdo gjë përreth tyre.

...Ngelem te mahnitur kur shkelëm çdo pjesë të kodrës me mbrojtje të theksuar natyrale -prototip i qyteteve të mijëvjeçarit të 2 p e s...

Duke shkelur çdo pjesë të saj, edhe dikush që nuk ka njohurit elementare, e kupton se aty fle një qytet gjigandë i mbrojtur nga një mburojë natyrale... por përse arkeologjia shqiptare bënë fjalë se "nuk e dinë se ku mundë të jetë qyteti"?

Aq më shumë arkeologjia shqiptare e lidh këtë qytet me epokën e ellenistikes në mënyrë krejt të palogjikshme, pasi ne përveç varreve e disa gërmimeve 000,01 % të trupit të saj asgjë tjetër nuk është gërmuar.

Ne vumë re se rëndom në të gjithë pjesën e sipërme gjendej rëndom një qeramikë e zezë drejt të murrmes gjë që është tregues i epokës së neolitit e në vazhdim.

Ndërtimi i qytetit në kodër të mbrojtur nga natyra edhe lumi Shkumbin aty pranë, janë tregues të epokës së mezolitit që shkon drejt epokës së bakrit e brunxit si më poshtë:

http://sq.wikipedia.org/wiki/Neoliti

Qeramika me dekorativ kuq e zi mbi vazo me punim të hollë artistik është tregues i vazhdimësisë nga mezoliti ne shekujt e pare para erës sonë...

Mikut tim Gjergj Zoga po i jap këtë fotografi për "zallin" e epokës së neolitit që ne të dy e pamë nga afër:
Selca, qyteti përbindësh prehistorik! Selca-1_500x300
Vallë përse nuk gërmohen qytetet ilire që vijnë nga prehistoria në ditët tona?

Ashtu si kodra përballë akropolit të Apollonis, Kryegjata, e cila ka dhënë dokumente nga paleoliti e deri në epokën e brunxit, po kështu edhe Selca duket të jetë një qytet që vjen nga lashtësia dhe banohet ne epokën e njohur historike.

Por ashtu si Kryegjata edhe Selca janë lënë qëllimisht nëharrës... këtu ka një dorë të errët që merret vetëm me gërmimet e gjithçkaje që lidhet me grekët e mëvonshëm në këto troje. Cilët janë këta arkeologë bashibozuke që e çnderojnë dhe e poshtërojnë kaq shumë këtë vend ???alb-observer.


Selca, qyteti përbindësh prehistorik! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi