Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Kujdes, kripa dëmton rëndë kockat tona!

prej Sun 30 Jun 2013 - 15:02
Kujdes, kripa dëmton rëndë kockat tona! Thumb_250x150Sipas një studimi të kohëve të fundit, i cili u publikua në revistën “The Endocrine Society's Annual Meeting”, një dietë me përqindje të lartë kripe, rrit së tepërmi rrezikun e thyerjeve postmenopausal tek gratë pavarësisht nga densitetit të kockave.

Studimi faktoi se femrat e moshuara që konsumojnë sasinë më të madhe të natriumit, kishin më shumë se katër herë rrezikshmëri më të lartë në plagë apo dobësime të kockave, në çdo pjesë të trupit përveç shtyllës kurrizore. Gjetjet e këtij studimi duket se aplikohen pas korrigjimeve për shumë karakteristika të tjera që mund të ndikojnë në këtë korrelacion.

Të dhëna shtesë kërkimore kanë demonstruar një korrelacion pozitiv ndërmjet konsumimit të një sasie të lartë të kripës në dietë me osteoporozën. Në përgjithësi, kripa duket se është nxitëse e procesi të degradimit të kockave dhe për të reduktuar përmbajtjen e saj të mineraleve. Pjesa më e madhe e njerëzve konsumojnë më shumë sodium sesa futje e rekomanduar ditore e 2.300 mg, e cila korrespondon me pak se 1 lugë çaji kripë në ditë.

Rekomandimi për një dietë të ulët të kripës është e nevojshme për një dietë të ekuilibruar dhe të shëndetshme. Individët duhet të jenë të trajnuar që në moshë të Ve, që të ndjekin një dietë me përmbajtje mesatare kripe dhe të shmangin përdorimin e tepruar, si në jetën e mëvonshme është e rëndësishme që të miratojnë një dietë të ulët-sodiumi për të shmangur problemet që lidhen me moshën, të tilla si osteoporoza dhe frakturat./alb-observer.com/


Kujdes, kripa dëmton rëndë kockat tona! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi