Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Zbulohet shkrim pellazgjik në Tibet i cili daton 10.000 vjet p.e.s, mister me skicat të çuditshme

prej Mon 1 Jul 2013 - 16:23
Zbulohet shkrim pellazgjik në Tibet i cili daton 10.000 vjet p.e.s, mister me skicat të çuditshme  Thumb_250x150
Jashtëtokësor?
Një civilizim i çuditshëm?, apo mos vallë një mit?
Por, si implikohet në të shkrimi pellazg?

Historia: Në vitin 1938, arkeologu kinez Chi Ku Tay, heton një kompleks shpellash në kufirin Sino-Tibetan. Zbulon varret e shumta të njerëzve me një lartësi që nuk i kalonin 1.30 m të cilët kishin në mënyrë jo normale koka (kafka) shumë të mëdha.

Në çdo varrë, kishte dhe një disk metalik me përmasa deri në 30 cm me një vrimë në mes dhe me shumë interpretime dhe shfaqje të ndryshme të cilat të kujtonin lëvizjen e planetëve.

Në vitin 1958, arkeologu kinez Chi Ku Tay, nxjerr “gurët e turpi” siç dhe u quajtën disqet nga magazina ku dhe ruheshin dhe mundohet të ç’kodoj se çfarë është shkruar mbi to (në shumë disqe shkrimi ishte pellazgjik).

Katër vjet më vonë, arkeologu publikoi konkluzionet e tij: Disqet përshkruajnë historinë e “Ndropa”, jashtëtokësorë të cilët ranë në Tokë me një disk fluturues, të cilin nuk ia arritën kurrë ta riparonin. Po mundoheshin të bashkëjetonin me Tibetainët që jetonin në rajon, por vendasit i ndiqnin për shkak të formës së tyre fizionomike të pazakontë.
Bota e shkencës në Kinë, e përbuzë dhe e ndjekin arkeologun Chi, kolegun tyre, i cili i gjendur në këtë situatë internohet në Japoni ku dhe vdes disa vite më pas.

Ndërkohë, sapo historia u bë e njohu rusët treguan menjëherë interes shumë të madh dhe kërkuan disqet për ti studiuar.

Analiza kimike i referohet përqindjes së mëdha të metaleve kobalt dhe të tjera në përbërjen e gurëve të “turpit”. Disqet më pas u kthyen në Kinë, ku në vitin 1974 i studioi një shkencëtar austriak.

Por kur në vitin 1994, po i njëjti shkencëtar bashkë me një grup specialishtës u kërkuan autoriteteve kineze të shikonin përsëri, disqet kishin “fluturuar” dhe bashkë me to edhe Drejtor i Muzeut që ua kishte besuar para 20 vjetësh, ishin zhdukur.../alb-observer.com/
Zbulohet shkrim pellazgjik në Tibet i cili daton 10.000 vjet p.e.s, mister me skicat të çuditshme  Disku-1_160x217


Zbulohet shkrim pellazgjik në Tibet i cili daton 10.000 vjet p.e.s, mister me skicat të çuditshme  Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi