Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 40
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

Vajzat nga Maqedonia legalizojnë shaminë në Zvicër Empty Vajzat nga Maqedonia legalizojnë shaminë në Zvicër

Fri 12 Jul 2013 - 20:10
Me vendimin e gjykatës në fjalë, dy vajzat nga Maqedonia fitojnë të drejtën të vazhdojnë shkollimin pa u detyruar të heqin shamitë.

Dy nxënëse 17 vjeçare të besimit islam nga Maqedonia, me qëndrim në Bürglen të kantonit Thurgau janë bërë shkak për një vendim që ka marrë Gjykata Federale e Zvicrës, niveli më i lartë gjyqësor i vendit. Drejtoria arsimore e komunës së tyre ua kishte ndaluar të shkonin në shkollë me kokën e mbuluar me shami.

Me vendimin e gjykatës në fjalë, dy vajzat fitojnë të drejtën të vazhdojnë shkollimin pa u detyruar të heqin shamitë, shkruan nzz.ch

Këtë vendim, instanca më e lartë e gjyqësisë e ka marrë pas ankesës që ka bërë komuna, mirëpo ajo e ka lënë edhe më tutje hapur çështjen e ndalimit në parim ose jo, të mbajtjes së shamisë nëpër shkolla, njofton albinfo.

Shkolla në Bürglen ku i ndjekin mësimet dy vajzat nga Maqedonia mbronte qëndrimin se “shkolla ka për qëllim një qasje me besim të ndërsjellë dhe ndjekjen e saj pa shami”. Nisur nga ky arsyetim, ndalohet bartja e kapelave, shamive dhe syzeve të diellit gjatë qëndrimit në shkollë”.http://almakos.com/
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Vajzat nga Maqedonia legalizojnë shaminë në Zvicër Empty Re: Vajzat nga Maqedonia legalizojnë shaminë në Zvicër

Fri 30 Aug 2013 - 16:08
Islami ka me lulzuar gjithkund inshalla shum shpejt ngase eshte fe e Argumentit dhe e arsyes..
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi