Shko poshtë
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default Ky është qyteti ku agjërohet më gjatë

prej Fri 12 Jul 2013 - 23:19
Qyteti në veri të Suedisë Lulea është një nga qytetet ku agjërohet më së gjati. Muslimanët në këtë qytet agjërojnë 21 orë në ditë.

Qyteti, ku dielli verës pothuajse nuk perëndon fare, ndërsa iftari dhe syfyri kryhen gjatë ditës, është më i madh për nga popullsia në verilindje të Suedisë dhe në të jetojnë muslimanë të nacionaliteteve të ndryshme të tillë si turq, afganë, pakistanezë, iranianë, sirianë, palestinezë, tunizianë dhe të tjerë.

Iftari në Lulea fillon në orën 23.50, ndërsa syfyri përfundon në 02,37. Gjatë kësaj periudhe, dielli nuk perëndon fare, kështu që muslimanët iftarin, namazin e jacisë dhe agjërimin e kryejnë gjatë “ditës”. Për shkak të kohës shumë të shkurtë mes iftarit dhe syfyrit, muslimanët vazhdimisht nxitojnë t’i kryejnë të gjitha detyrimet fetare.
Muslimanët në këtë qytet kanë hapur një xhami të vogël, ku ata takohen. Xhamia në fillim ishte boshe, por me kalimin e kohës numri i muslimanëve filloi të rritet, sidomos të premteve, për të falur namazin e xhumasë, i cili udhëhiqet nga imami tunizian Mohammed Amri


Ti Shqipëri më jep nder,më jep emrin shqipëtar - Naim Frashëri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
Poeti
Poeti
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
<b>Postime</b> Postime : 825
<b>Hobi</b> Hobi : Dashuria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : usa
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/09/2011

default Re: Ky është qyteti ku agjërohet më gjatë

prej Sat 13 Jul 2013 - 0:54
Allahu ua lehtesofte agjerimin dhe i shperblefte ata


'-Eshte e Sigurt,Se Me 'Anijen Tende Te Hipokrizis' Mund Te lundrosh Gjate Ne 'Detin e Sinqeritetit',Por Mos e Ve Ne Dyshim Se nje Dite Ke Per Tu Ankoruar Ne 'Portin e Zhgenjimit...!
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi