Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Kështjella e 4.6 milionë guaskave, askush nuk e di kush dhe kur e ndërtoi, askush nuk e di pse, më e

prej Thu 18 Jul 2013 - 12:52
Kështjella e 4.6 milionë guaskave, askush nuk e di kush dhe kur e ndërtoi, askush nuk e di pse, më e Thumb_250x150Kështjella e guaskave, që në realitet është një kalim nëntokësorë, ose thënë thjesht tunele nëntokësore të ndërtuara tërësisht me guaska!

Është kështjella më mistershme në botë, për vet faktin se ajo dallon nga të tjevat se e mbulon misteri se kush e ndërtoi?
Pse e ndërtoi?
Kur e ndërtoi?

Ndërsa pika e fuqishme e saj, është ajo se askush nuk mund ta shpjegoj!

Fjala për Shell Grotto, një kalim nëntokësor me një gjatësi prej 22 m, ndodhet në Margate në një qytet bregdetar në Angli.

Është e ndërtuar nga 4.6 milionë guaska.

Banorët thonë se ky kalim nëntokësor u zbulua rastësisht në vitin 1835 nga James Newlove dhe i biri i tij, Joshua. Zbulimi u bë krejt rastësisht, kur James i tha të birit të shkoj në arë për ta punuar atë, kur u kthye i biri i tha të atit për zbulimin e mahnitshëm, por paralelisht shumë të frikshëm. QË nga ai moment, James e ktheu kalimin nëntokësor në “muze”, pasi ishte në pronën e tij, dhe askush nuk dinte gjë për të, për pasoj ajo edhe sot e kësaj ditë është në pronësinë e familjes Newlove.

Ndërkohë, disa e argumentojnë se ishte një tempull i lashtë, të tjerët thonë se ishte vendtakimi sekret i një sekti të fshehtë. Çdo interpretim ka dhen një formë të ndryshme, pasi mozaiku i kompleksen edhe më shumë gjërat, altarët e perëndive të dhe perëndeshave ose pemës së jetës. Ndërsa debati përreth origjinës së këtij tuneli vijon deri më sot pa ndalur, askush nuk është në gjendej të jap një shpjegim bindës për të zgjidhur misterin./alb-observer.com/
Kështjella e 4.6 milionë guaskave, askush nuk e di kush dhe kur e ndërtoi, askush nuk e di pse, më e K-2_580x435

Kështjella e 4.6 milionë guaskave, askush nuk e di kush dhe kur e ndërtoi, askush nuk e di pse, më e K-6_580x411

Kështjella e 4.6 milionë guaskave, askush nuk e di kush dhe kur e ndërtoi, askush nuk e di pse, më e K-5_580x435

Kështjella e 4.6 milionë guaskave, askush nuk e di kush dhe kur e ndërtoi, askush nuk e di pse, më e K-4_580x435

Kështjella e 4.6 milionë guaskave, askush nuk e di kush dhe kur e ndërtoi, askush nuk e di pse, më e K-3_580x388


Kështjella e 4.6 milionë guaskave, askush nuk e di kush dhe kur e ndërtoi, askush nuk e di pse, më e Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi