Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default “Lulet e Dragoit”, bima më e çuditshme që ngjan me kafkë njeriu...!

prej Thu 18 Jul 2013 - 12:55
“Lulet e Dragoit”, bima më e çuditshme që ngjan me kafkë njeriu...! Thumb_250x150Ngjanë në pamje të parë me... kafkën e njeriut!

Bima Antirrhinum është e njohur si Snapdragon, ose i “Lulja e Dragoit”, veçanërisht të popullarizuara në mesin e kopshte urbane.

Emërtimi i kësaj bime vjen nga ngjashmëria e saj me kokën e një dragoi. Madje kur bima piqet dhe frytet e saj thahen, marrin formën e një kafke njerëzore!

Nuk është çudi atëherë, që civilizimet e lashta besonin se Snapdragon posedonte fuqitë mbinatyrore, për këtë ata përdornin farat për të sfiduar magjitë dhe për të vrarë shtrigat, por edhe për të rifituar gratë freskinë e tyre rinore dhe qëndrueshmëri, duke pirë lëngjet e kësaj frut, diçka si filtër anti-plakje!

Përveç gjithë kësaj, megjithatë, imazhi i farave të thata mund të jetë vetëm një përshtypje dhe ndjenjat duket se kanë qenë të lidhura me mitet dhe legjendat e ndryshme në të kaluarën./alb-observer.com/
“Lulet e Dragoit”, bima më e çuditshme që ngjan me kafkë njeriu...! Lule-2_560x420

“Lulet e Dragoit”, bima më e çuditshme që ngjan me kafkë njeriu...! Lule-5_560x420

“Lulet e Dragoit”, bima më e çuditshme që ngjan me kafkë njeriu...! Lule-4_420x560

“Lulet e Dragoit”, bima më e çuditshme që ngjan me kafkë njeriu...! Lule-3_560x414


“Lulet e Dragoit”, bima më e çuditshme që ngjan me kafkë njeriu...! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi