Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default E dini pse shpendët fluturojnë në formë V?

prej Fri 19 Jul 2013 - 15:31
E dini pse shpendët fluturojnë në formë V? Thumb_250x150
Një nga arsyet kryesor se pse shpendët fluturojnë në formë V-je, është se kursimi i energjisë!

Mënyra se si era kalon nga krahët e shpendëve, krijon një forcë ngritëse aerodinamike pas çdo shpendi, duke i lehtësuar në aftësitë e fluturimit. Ndaj dhe çdo shpend fluturon paksa më lartë se nga ai që e i paraprinë.
Një shpend i cili do të shkëputet nga formacioni, do të ndeshet me rezistenca shumë të forta të ajrit. Hapësira që gjendet ndërmjet dy anëve, të V-së, konsiderohet si një vend privilegj, po grupi i formacionit, ose tufa e shpendëve nuk i fal dhe nuk i duron shpendët që do tentojnë të hyjnë aty.

Brohoritjet e vazhdueshme dhe shkëmbimi i sinjaleve me cicërima apo klithma nga shpendët që ndodhen pas atij që i paraprinë, duhet të interpretohet edhe si një nevojë për largimin e shpendëve “kusar”. Një arsye tjetër është dhe kontrolli me njëri-tjetrin, pasi pozicioni i çdo shpendi në formacion përcakton dhe pozitën e tij hierarkike në tufë!

Në vitin 2001, studiuesit francezë matet rrahjet e zemrës tek pelikanët të cilët ishin trajnuar për të fluturuar pas një ballone apo një aeroplani. Matjet treguan se zogjtë në formimin V konsumojnë më pak energji. Siç dhe u vërtetua, shpendët rrihnin shumë herë më pak krahët e tyre, duke shijuar më shumë kohë që fitonin plot gjallëri./alb-observer.com/


E dini pse shpendët fluturojnë në formë V? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi