Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

GMT + 3 Hours Sa harxhojnë shqiptarët për dasma?

prej Thu 25 Jul 2013 - 21:20
Sa harxhojnë shqiptarët për dasma? Dasma%20cifti-1374681979
Mijëra euro edhe këtë vit harxhohen për dasma dhe ahengje familjare, sidomos nga mërgimtarët që vijnë për pushime në vendlindje.

Edhe përkundër krizës ekonomike, prapë se prapë dasmat janë ceremonitë tradicionale për shqiptarët në Maqedoni, për të cilat nuk kursehet asgjë dhe se gati të gjitha familjet futen edhe në borxhe të mëdha, vetëm e vetëm për të organizuar një dasmë tradicionale, por me rite të ndryshme, që kanë një kosto të lartë.

Një dasmë ka një kosto prej 10 mijë euro, kur bëhet fjalë për një dasmë të zakonshme. Këtë e thekson Arbeni, një beqar kumanovar, i cili muajin e ardhshëm do të martohet.

“Rreth 10 mijë euro planifikohet t'i harxhojmë dhe tani për tani kemi mbërritur këtë shifër. Paratë që kemi harxhuar janë salltanetet e ndryshme tradicionale dhe kjo po na mbyt, sepse duhet ndryshuar, nuk shkon më kështu të derdhen shuma të mëdha parash për një mbrëmje, ku paguhen mijëra euro për lokalin, muzikën dhe ceremoni tjera. Këtë e them sepse standardi ynë jetësor nuk na lejon këtë luks ta bëjmë”, thekson për INA kumanovari beqar.

Por një dasmë që organizohet nga një familje mërgimtarësh shkon deri në 30 mijë euro. Këtë e pohojnë të afërm të një familje që bën një dasmë në fillim të gushtit, ku ajo deri tani ka harxhuar rreth 20 mijë euro.

“Po shkojnë këto para, sepse ata vetëm stoli ari kanë blerë mbi 10 mijë euro dhe kjo më duket se nuk është në terezi. Pastaj muzika i shkon në 5 mijë euro, sepse janë thirrur këngëtar të njohur të estradës dhe plus harxhimet e tjera përfshirë lokalin, rrobat, dhuratat dhe harxhimet e tjera të nevojshme”, pohojnë familjarët.

Harxhimet marramendëse bëhen sidomos në zonën e Pollogut, gjegjësisht në rajonin e Tetovës dhe Gostivarit, ku harxhohen mijëra euro për një dasmë.

“Unë jam e diplomuar si juriste, ne me të fejuarin ishim pajtuar për harxhime minimale, por ç'ti bëjmë familjeve tona, që duke ruajtur traditën dhe duke mbajtur doket e zakonet për të mos u koritur para të tjerëve, po shkojnë me të vjetrën, duke plotësuar të gjitha kërkesat e nevojshme”, thekson studentja Ardita.M nga Tetova, e cila është pranë ditës së martesës, por ajo mendon se duhet të harxhohen shuma minimale me organizimin e një dasme simbolike.

Për dallim nga zona e Pollogut, në rajonin e Shkupit dhe Kumanovës familjet bëjnë vetëm dasma të zakonshme me një çmim më të lirë, për shkak se ka humbur rendi të ndiqen traditat për të plotësuar të gjitha kërkesat për një dasmë. /ina/zeri.info


Sa harxhojnë shqiptarët për dasma? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

GMT + 3 Hours Re: Sa harxhojnë shqiptarët për dasma?

prej Fri 26 Jul 2013 - 0:59
sa qe kam degjuar qe marrin dhe borxh
neon
neon
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
 <b>Mosha</b> Mosha : 106
<b>Postime</b> Postime : 417
<b>Hobi</b> Hobi : Te ze peshk me fill spanje
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/08/2013

GMT + 3 Hours Re: Sa harxhojnë shqiptarët për dasma?

prej Wed 21 Aug 2013 - 8:12
Une do e rrembej nga shpia, pse do shes fara te zesa/kungulli se do dasem goca kshu?
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

GMT + 3 Hours Re: Sa harxhojnë shqiptarët për dasma?

prej Mon 4 Nov 2013 - 14:16
U vjetersua ky lajm, tani vetem me 3 mije euro shitet nuseja, per dasma do flasim?!!! flower 


Sa harxhojnë shqiptarët për dasma? 6ds9w0
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

GMT + 3 Hours Re: Sa harxhojnë shqiptarët për dasma?

prej Mon 4 Nov 2013 - 20:33
E dhe per ketem sipas disa injorantve Turku ika fajet..


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Sa harxhojnë shqiptarët për dasma? J5zhxd
Marin
Marin
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 79
<b>Postime</b> Postime : 23043
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku neper bote
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/01/2010

GMT + 3 Hours Re: Sa harxhojnë shqiptarët për dasma?

prej Mon 4 Nov 2013 - 22:00
varet se kush martohet


MENYRA ME E MIRE PER TE MOS U ZHGENJYER ESHTE TE MOS PRESESH ASGJE NGA ASKUSH
Sponsored content

GMT + 3 Hours Re: Sa harxhojnë shqiptarët për dasma?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi