Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Vajza që mbahet e ngrirë prej 500 vjetësh

prej Mon 29 Jul 2013 - 20:06
Vajza që mbahet e ngrirë prej 500 vjetësh Frozen-girl-01Ftohti, thatësia dhe ajri i pakët kanë bërë punën e tyre. Ajo ngriu për vdekje dhe sot kur kanë kaluar 500 vjet ajo duket sikur vlen ende.

Shkencëtarët kanë ekzaminuar një vajzë 15-vjeçare e cila jetonte në Perandorinë Inca. Ajo u sakrifikuar dhe mbeti e ngrirë për 500 vjet.

Shkencëtarët me shumë kujdes kanë marrë fije floku nga vajza, e cila vazhdon të mbahet në temperaturë konstante.

Mumia Juanita e njohur edhe si Zonja e Ampato-s, u vra dhe iu ofrua zotëve të Inca-s mes viteve 1450-1480 në moshën 11-15 vjeçare. Ajo u gjet në jug të Perusë në vitin 1995 nga antropologu John Reinhard dhe alpinisti peruan Muguel Zarate.

Trupi i saj përbën një sensacion për botën shkencore për shkak të kushteve që është ruajtur. Në vitin 1995, revista Time e përzgjodhi atë si 10 zbulimet e botës.

/Shekulli Online/Përgatiti: F.S./
Vajza që mbahet e ngrirë prej 500 vjetësh Frozen-girl-02

Vajza që mbahet e ngrirë prej 500 vjetësh Frozen-girl-03

Vajza që mbahet e ngrirë prej 500 vjetësh Frozen-girl-04

Vajza që mbahet e ngrirë prej 500 vjetësh Frozen-girl-05

Vajza që mbahet e ngrirë prej 500 vjetësh Frozen-girl-06

Vajza që mbahet e ngrirë prej 500 vjetësh Frozen-girl-08

Vajza që mbahet e ngrirë prej 500 vjetësh Frozen-girl-09Vajza që mbahet e ngrirë prej 500 vjetësh Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Vajza që mbahet e ngrirë prej 500 vjetësh

prej Mon 29 Jul 2013 - 21:54
po akullin ku e kane gjet ka 500 vjet
ka pas frigorifera ne ate kohe ,po korenti nga vinte ???????????
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Re: Vajza që mbahet e ngrirë prej 500 vjetësh

prej Mon 29 Jul 2013 - 22:20
ahah...pyetje intelligjente


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

Vajza që mbahet e ngrirë prej 500 vjetësh Image
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Vajza që mbahet e ngrirë prej 500 vjetësh

prej Mon 29 Jul 2013 - 22:53
e pra e Vajza që mbahet e ngrirë prej 500 vjetësh 2585209286 
Sponsored content

default Re: Vajza që mbahet e ngrirë prej 500 vjetësh

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi