Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Testohet tuneli nënujor nën Bosfor, Erdogan pasagjeri i parë

Wed 7 Aug 2013 - 22:48
  • Për ndërtimin e tunelit janë investuar pesë miliardë dollarë. Qeveria turke vlerësojnë se Marmari nuk është vetëm transport lokal, por ky projekt e lidhë hekurudhën nga Londra deri në Peking

Testohet tuneli nënujor nën Bosfor, Erdogan pasagjeri i parë 5F4626FF682831EEA0CF5745FBA35240
Testohet tuneli nënujor hekurudhor Marmaras nën Bosfor, i cili është i gjatë 13.6 km dhe 60 m nën nivelin e detit.

Kapaciteti i trenit është 75 mijë pasagjerë në orë për dy drejtimet. Kryeministri turk, Rexhep Taip Erdogan, ishte një ndër pasagjerët e parë.

Për ndërtimin e tunelit janë investuar pesë miliardë dollarë. Qeveria turke vlerësojnë se Marmari nuk është vetëm transport lokal, por ky projekt e lidhë hekurudhën nga Londra deri në Peking.

Hapja e tunelit në mënyrë ceremoniale është planifikuar më 29 tetor. /Portalb


Testohet tuneli nënujor nën Bosfor, Erdogan pasagjeri i parë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi