Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default Rusia: Sulmi kimik në Siri, nga kryengritësit !?

prej Fri 23 Aug 2013 - 22:18
Ndërsa Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, tha se përdorimi i armëve kimike në Siri përbën një zhvillim “tejet shqetësues”, Rusia u bashkua me të njëjtin qëndrim, por me një ndryshim të madh.
Ndryshe nga Uashingtoni dhe vendet perëndimore, në deklaratën e saj, Moska theksoi se “ka prova gjithmonë e më të shumta që sulmi kimik është kryer prej kryengritësve”.
Aktualisht, një mision hetimor i Organizatës së Kombeve të Bashkuara ndodhet në Siri, për të përcaktuar nëse ka pasur përdorim të armëve kimike dhe se prej cilës palë ndërluftuese janë përdorur ato.
Ditët e fundit, mediat ndërkombëtare kanë transmetuar pamje tronditëse të qindra civilëve sirianë, me probleme të qarta frymëmarrje, për arsye “jo-evidente”.
Njëkohësisht, pamjet e trupave të vdekur të dhjetëra fëmijëve dhe civilëve gjithashtu kanë “rrënqethur” publikun botëror.
E ndërsa UNICEF-i konfirmoi të premten se midis më shumë se dy milionë refugjatëve sirianë të luftës në vendet fqinje, figurojnë mbi një milionë fëmijë, nuk ka ende garanci nëse qeveria siriane do të lejojë misionin inspektues të OKB-së që të inspektojë të gjitha zonat e pretenduara.
Lufta civile në Siri, deri më tani i ka marrë jetën të paktën 100 mijë personave.


Ti Shqipëri më jep nder,më jep emrin shqipëtar - Naim Frashëri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi