Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default Washingtoni kërkon bazat ajrore greke

prej Tue 27 Aug 2013 - 15:39
Washingtoni i ka kërkuar zyrtarisht Greqisë ndihmën për intervenimin e mundshëm në Siri. Ndihma ka të bëjë me sigurimin e objekteve për kalimin e aeroplanëve dhe luftanijeve, dhe për përdorimin e bazave ajrore ushtarake në Suda dhe Kalamata. Athina këtë gjë e sheh si mundësi të përmirësimit të rolit të saj gjeostrategjik, megjithëse shqetësohet për dimensionet e paparashikueshme që mund të nxis ndonjë operacion ushtarak në rajon. Deri më tani, Greqia ka pohuar se s’do të përfshihet aktivisht në operacionet ushtarake në Siri. Në ndërkohë dje, ministri i Jashtëm grek Venizelos çështjen e trajtoi në një takim zyrtar në Ministrinë e Jashtme. Paralelisht, ministria bëri të ditur se, me ftesë së ministrit të Jashtëm të Egjiptit, të enjten Venizelos vizitojë Kajron. Sipas gazetës britanike The Guardian, aeroplanë luftarakë dhe transportues tashmë janë pozicionuar edhe në bazën ajrore britanike në Qipro.


Ti Shqipëri më jep nder,më jep emrin shqipëtar - Naim Frashëri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi