Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Sot 16 vite nga largimi i Nënë Terezës

prej Thu 5 Sep 2013 - 20:52
  • Nënë Tereza nuk qe ndonjë perëndeshë dhe me të mund të fliste çdonjëri.

Sot 16 vite nga largimi i Nënë Terezës  9d733a6b-4813-4a07-9a36-9088646fe05c---0-
Nënë Tereza u bë një nga urat ndërlidhëse të njohjes së shqiptarëve në botë. Bill Clinton është shprehur në qershor 2002: “Nënë Tereza, ishte e para Ajo qe më bëri ta dua kombin shqiptar. Dhe tani ndihem shume krenar që plotësova një detyre morale ndaj saj dhe ndaj vlerave te lirise”.
Por origjina shqiptare nuk duhet absolutizuar. Duke qene shqiptare Nënë Tereza nuk i përket vetëm Shqipërisë, guaska etnike do ta kufizonte. Gonxhja u be qytetarja e botes, e popujve, feve dhe e qytetërimeve. Ne vitin 1950, ajo themeloi urdhrin e saj te murgeshave te quajtur Misionaret e Bamirësisë qe i shërbejnë tërësisht te varfërve. Shqiptarja trupvogël ishte kthyer ne një legjende te gjalle. Vetëm sipas te dhënave te vitit 1980, ajo ishte kujdestare e 7 500 fëmijëve ne 60 shkolla, mjekonte 960 000 te sëmurë ne 213 spitale, ishte e vetmja ne bote qe trajtonte 47 000 viktima te lebrozes ne 54 klinika, kujdesej për 3 400 pleq te braktisur e te lënë rrugëve ne 20 shtëpi pleqsh dhe kishte birësuar 160 fëmijë jetime.
Nder titujt qe i janë dhënë Nënë Terezes përmenden: Pamada Shir; Gjoni XXIII për Paqe, te cilën ja dorëzoi personalisht Papa Pali VI; Samaritani i Mire, ne Boston; Shpërblimi Ndërkombëtar John Kennedy, ne Uashington; Nena e te Gjitha Nenave, Balzan; Çmimi Nobel për Paqen; Medalja e Lirisë, shpërblimi me i larte amerikan; Medalja e Paqes, shpërblimi me i larte i Rusisë, etj.ikub.al/


Sot 16 vite nga largimi i Nënë Terezës  Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi