Share
Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Vendi ku tre vjet zgjasin një ditë

prej Sat 28 Sep 2013 - 22:04
Vendi ku tre vjet zgjasin një ditë Planeti
Imagjinoni sikur çdo ditë e jetës suaj, në të vërtetë të ishte e barazvlefshme me tre vjet.
Kjo nuk është fantashkencë, por pikërisht ajo që ndodh me një planet me përmasat e Tokës, në një distancë prej 700 vitesh dritë larg.
Planeti i sapozbuluar, i quajtur “Kepler 78b”, ndodhet aq pranë Diellit të tij, sa që përshkron një orbitë të plotë rretij tij për tetë orë e gjysëm dhe mbush tre vjet (3 rrotullime të plota) në rreth 25 orë.
Deri më sot, nuk njihen planete të tjerë që të kenë një vit më të shkurtër se “Kepler 78b”, i cili ka një distancë 40 herë më të shkurtër me Diellin se sa Mërkuri, planeti më pranë Diellit në sistemin tonë diellor.
E ndërsa në një të ardhme të largët njeriu mund të jetë në gjendje të udhëtojë me shpejtësinë e dritës, përveçse “Kepler 78b” do të mbetet gjithsesi tepër larg, atje në çdo rast nuk do të ketë asgjë për të parë, pasi planeti është tërësisht i mbulluar me llavë dhe ka temperatura prej 3-4 mijë gradësh celcius në të gjithë sipërfaqen e tij.
/ Top Channel


Vendi ku tre vjet zgjasin një ditë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi