Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Sekreti… Pse bajamja çel më herët se çdo pemë tjetër?

prej Sun 29 Sep 2013 - 15:07
Sekreti… Pse bajamja çel më herët se çdo pemë tjetër? Fruti-bajames
Bajamja çel më herët nga çdo pemë tjetër, duke shënuar kështu fillimin e pranverës.
Por, a e dini se për ç’arsye ndodh kjo?
Bajamja çel më herët nga çdo bimë tjetër, ngaqë në raport me bimët e tjera ka çelje të “papërsosur”. Kjo krijon probleme me prezencën e domosdoshme të insekteve, që transferojnë pjalmin nga lulja mashkull në vezoret e lules femër që të kryhet procesi i fekondimit.
Kështu, nëse bajamja çel më vonë, bashkë me bimët e tjera, rrezikon që insektet që e ndihmojnë në procesin e fekondimit, të preferojnë bimë të tjera. Ndaj, bajamja çel më herët dhe siguron vetë ndërhyrjen e insekteve që janë të detyruara, dashje pa dashje ta preferojnë pa patur zgjidhje tjetër./alb-observer.com/


Sekreti… Pse bajamja çel më herët se çdo pemë tjetër? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi