Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Mirditorja që ka jetuar tre shekuj

prej Wed 2 Oct 2013 - 21:37
Mirditorja që ka jetuar tre shekuj  RekordiMarsin e kaluar ajo mbushi 113 vjeç. Gjela Mhilli me një memorie për t’u pasur zili dhe shëndet mjaft të mirë, është e rrethuar nga mbi 100 nipër e mbesa.

Me një jetë të gjatë shekullore, Gjela ofron mjaft histori që nisin që prej kohës të Mbretit Zog. Rrugëtimi i gjatë i saj në jetë, natyrisht që është shoqëruar me një dietë të fortë ushqimi, ku nga më të preferuarat e saj janë perimet.

Natyrisht sëmundjet kanë prekur edhe gruan e moçme, por gjatë gjithë jetës së saj vizitat tek mjeku ajo i numëron me gishtat e dorës. Kjo pasi 113-vjeçarja ka gjetur “sekretit” që e mbron nga sëmundjet. Mbështjellja me leshin e deleve në verë, sjell imunitet ndaj sëmundjeve gjatë dimrit.

Djali i vogël i Gjelës është Xhevalini 72 vjeç, i cili tregon disa detaje mbi jetën e gjatë të nënës së tij. Gjela Mhilli është banore në fshatin Tarzh në Mirditë, zonë ku ka jetuar për 113 vite me radhë, raporton “Ora Neës”.

Shëndeti mjaft i mirë që gëzon dhe mosha qe ka mbi supe shumë shpejt mund ta bëjnë 113-vjeçaren pjesë të librit të rekordeve Guinness, ku rekordi mbahet nga italo-amerikania, Dina Manfredini, e cila ndërroi jetë para një viti në moshën 115-vjeçare. Mosha më e lartë e një njeriu është mbajtur nga francezja Zhan Luiz Kalma, 122 vjeç e 164 ditë. shekulli


Mirditorja që ka jetuar tre shekuj  Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Mirditorja që ka jetuar tre shekuj

prej Wed 2 Oct 2013 - 23:06
zoti ja ka caktua ket jet te gjat une ja uroj shendet te mir dhe jet te gjatMbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi