Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Zvicër: Në mungesë të vendit të faljes, falet Bajrami në kishë

prej Fri 18 Oct 2013 - 21:31
Zvicër: Në mungesë të vendit të faljes, falet Bajrami në kishë  Namazi-ne-kishe

Kisha protestante e Payernes ka ofruar një sallë për faljen e Bajramit për besimtarët mysliman pas kërkesës së tyre.

Pasi muslimanët e Payernes nuk kanë ndonjë vend ku mund të kryejnë adhurimet e tyre ata iu drejtuan kishës për tua lëshuar një hapësirë për faljen e namazit.

Gjatë faljes së namazit morën pjesë edhe anëtarë të kishës për tu solidarizuar me besimtarët mysliman. Imami i Gjenevës Soufiane Mhedjiri kishte thënë se Islami nuk ndalon besimtarët mysliman të falën në kishë në rast se nuk gjendët ndonjë hapësire tjetër për ti kryer ceremonitë fetare por se vendi duhet të jetë i pastër dhe të mos ketë statuja fetare. /mesazhi


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Zvicër: Në mungesë të vendit të faljes, falet Bajrami në kishë  J5zhxd
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi