Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Mërkuri “fsheh sekretin” e Hënës

prej Sun 20 Oct 2013 - 14:47
Mërkuri “fsheh sekretin” e Hënës MerkuriMërkuri, planti me i afërt me Diellin në sistemin tonë diellor, mund të përmbajë sekretin për të kuptuar se si është formuar Hëna.

Shkencëtarët e NASA-s thonë se kanë gjetur ngjashmëri të mëdha mes Mërkurit dhe Hënës, sidomos sa i përket formimit të tyre.

Sean Solomon, shkencëtari udhëheqës i misionit vëzhgues të Mërkurit, “Messenger” tha për Space.com se studimet tregojnë se Toka dhe Hëna nuk janë unike për të patur një përbërje të ngjashme izotopike.

Aktualisht nuk ka asnjë teori që të mund të shpjegojë plotësisht mënyrën e formimit të Hënës. Teoria më popullore që qarkullon është ajo se Hëna u formua rreth 4.65 miliard vite më parë, kur një planet me përmasat e Marsit goditi Tokën.

Kjo përplasje ndau Tokën në dy pjesë jo të barabarta, ku më e vogla formoi Hënën me 20 përqind material nga Toka dhe 80 përqind material nga planeti që u përplas me të.

Megjithatë, kjo hipotezë është vënë në dyshime pas matjeve që tregojnë se Toka dhe Hëna kanë një përbërje të njëjtë izotopike.

Në Mars të këtij viti, “Messenger” përfundoi misionin e vëzhgimit të të gjithë sipërfaqes së Mërkurit dhe shkencëtarët kanë nisur studimet e të dhënave që sonda ka dërguar në Tokë, ku ajo që ka tërhequr vëmendjen e shkencëtarëve është ngjashmëria e madhe mes Mërkurit dhe Hënës.
/ Top Channel


Mërkuri “fsheh sekretin” e Hënës Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi