Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Eksperimentet që mund të shpëtojnë botën (ose ta shkatërrojnë) Empty Eksperimentet që mund të shpëtojnë botën (ose ta shkatërrojnë)

Fri 8 Nov 2013 - 21:39
Eksperimentet që mund të shpëtojnë botën (ose ta shkatërrojnë) Eksperimenti%203Eksperimentet që mund të shpëtojnë botën (ose ta shkatërrojnë) Eksperimenti%202Eksperimentet që mund të shpëtojnë botën (ose ta shkatërrojnë) Eksp%20okk
Vullkane falso, pasqyra hapësire gjigande, oqeane prej tallashi dhe hekuri...

Një nga këto ide mund të shpëtojë planetin tonë nga ngrohja globale ose mund ta shkatërrojë atë.

Memphis Barker raporton se çarja e tokës dhe problemet gjeodezike, janë problemet më të mëdha për komunitetin njerëzor për momentin.

Para dy vitesh, në një fushë të madhe në “Norfolt” të Britanisë së Madhe, dy shkencëtarë morën përsipër të kryenin eksperimentin më të kundërshtueshëm ndonjëherë në historinë e shkencës britanike.

Mjaftonte vetëm një balonë e madhe për të mbajtur ujin, një markuç i gjatë dhe një pompë uji, e cila mund të lëshonte ujin me presion, dhe eksperimenti kryhej me sukses.

Vetëm me një hedhje në ajër, balona mund të lëshonte 120 litra ujë në qiellin e Anglisë lindore.

Por nuk mbetet me kaq. Një eksperiment i tillë, mund të bëhej duke lëshuar në ajër grimca të vogla kimikatesh, për të zbehur dritën e diellit dhe në këtë mënyrë kishim një ftohje të planetit.

Paneli ndërqeveritar i autoritetit më të madh botëror të ndryshimit të klimës, “Climate Change”, e konsideroi këtë eksperiment si një armë kundër rritjes së temperaturës globale.

/Shekulli Online/ E.B./
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi