Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Ndalohet gazetarja norvegjeze të mbajë në qafë kryqin gjatë transmetimit

prej Sat 16 Nov 2013 - 17:10
  • Doli në transmetimin e lajmeve me një varëse me kryq në qafë, dhe për këtë arsye gazetarja Siv Kristin Saellmann u urdhërua të mos e mbajë më varësen gjatë drejtimit të lajmeve.

Ndalohet gazetarja norvegjeze të mbajë në qafë kryqin gjatë transmetimit 539728_761873733839636_1448106498_n

Ngjarja që ka shkatuar shumë bujë, ka ndodhur në Norvegji ku rrjeti televiziv Nrk, pasi mori protesta formale nga ana e disa telespektatorëve, vendosi të marrë masa, “Ai simbol nuk garanton paanshmërinë e kanalit”.

Ishin disa eksponentë të komunitetit islamik në Oslo ata që prezantuan një ankesë formale, ku thuhej se simboli i kryqit fyente Islamin. “Norvegjezët kanë një politikë të qartë, qoftë edhe në veshje neutrale.

Ne inkurajojmë që të evitohen argjendari që mund të përkthehen si simbole politike apo fetare”, tha Anders Sarheim, shefi i Saellmann. Nga ana e saj gazetarja tha, “Nuk mendoja kurrë që një kryq një centimetër të cilin ma dhuroi im shoq gjatë pushimeve në Dubai, mund të shkaktonte kaq shumë rrëmujë. Nuk e vendosa kryqin për provokim, jam kristiane dhe deri më sot kam mbajtur shumë herë kryqe, madje shumë të tjerë e kanë mbajtur thjesht për modë.

(Indeksonline)


Ndalohet gazetarja norvegjeze të mbajë në qafë kryqin gjatë transmetimit Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi