Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 37
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default Serbët marrin pjesë në luftën e Sirisë

prej Wed 20 Nov 2013 - 18:05
Në konfliktin e armatosur në Siri, aktualisht janë të angazhuar edhe 60 shtetas serbë, të cilët luftojnë në anën e kryengritësve.Të gjithë janë pasues të vehabizmit ekstrem, ndërkohë që sipas shërbimeve serbe të sigurisë, në mesin e tyre ka edhe ortodoksë të konvertuar në islam. Të gjithë janë pa përvojë luftarake, mirëpo dinë të përdorin mirë të gjitha llojet e armëve, thonë zyrtarët serbë.Në Siri janë angazhuar disa mijëra luftëtarë të huaj, të cilët kryesisht u janë bashkuar forcave kryengritëse. 
Disa qindra mercenarë janë me prejardhje nga Ballkani. Nga Serbia, kryesisht nga Novi Pazari, në Siri luftojnë 30 persona. Por atje ndodhet edhe një grup myslimanësh nga lagja Ledine në Novi Beograd si dhe një grup të konvertuarish serbë, përkatësisht mercenarë nga Shumadija. Bëhet fjalë për persona, të cilët nën ndikimin e fanatikëve myslimanë janë konvertuar në islamë dhe të cilët që prej nisjes së luftës në Siri, kanë shkuar në front disa herë.
Shërbimet serbe të sigurisë i dinë të gjithë emrat e tyre, mirëpo nuk japin hollësi të tjera. Sipas autoriteteve serbe vehabistë ekstremistë paguhen deri në 5 mijë euro. Autoritetet e këtij vendi nuk përjashtojnë mundësinë që këta mercenarë të kthehen në Serbi, si persona të radikalizuar dhe që mund të jenë pjesë e kërcënimeve terroriste në të ardhmen. 
Megjithatë sipas tyre, ende nuk ka të dhëna se ndonjëri nga ata ka bërë përpjekje që në Serbi të krijojë ndonjë grup që ka lidhje me Al Kaedan.


Ti Shqipëri më jep nder,më jep emrin shqipëtar - Naim Frashëri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi