Share
Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Meditimi për vetëdijesim për shëndetin dhe trupin

prej Mon 2 Dec 2013 - 0:06
Meditimi për vetëdijesim për shëndetin dhe trupin Ne_cfare_menyre_meditimi_forco
Madonna Gauding, autore e ‘The Meditation Bible’, ju ofron një udhëzim për fillestarët në lidhje me qetësinë e shpirtit. Dobitë: Meditimi jo vetëm që do t’ju ndihmojë që të relaksoheni, ai gjithashtu do t’ju mësojë që t’u kushtoni vëmendje ndryshimeve në organizmin tuaj, të cilat mund të jenë shenja të problemeve më serioze.
Filloni duke bërë disa ushtrime për ngrohje të trupit!
Hapi 1: Shtrihuni në shpinë në një dyshek ose në shtrat pa jastëk, me duart e larguara paksa nga trupi, me shuplakat lart. Mbulojeni veten me një batanije të lehtë, nëse mendoni se do ta keni ftohtë!
Hapi 2: Merrni frymë në bark rreth 20 herë, për t’i relaksuar zonat e tendosura të trupit!
Hapi 3: Filloni nga gishtërinjtë e këmbëve dhe me mend skanojeni trupin tuaj. Vërejini parehatitë, therjet ose problemet e pazakonta, të cilat mund t’ju bezdisin, dhe mbajini mend problemet e mundshme!
Hapi 4: Kur të keni arritur te kurora e kokës, relaksohuni për disa minuta, e më pas uluni dhe i shkruani problemet e zbuluara!shqipmedia


Meditimi për vetëdijesim për shëndetin dhe trupin Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi