Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Meditimi lufton depresionin, ankthin dhe stresin

prej Tue 7 Jan 2014 - 19:40
Meditimi lufton depresionin, ankthin dhe stresin Meditation
Meditimi për vetëm 30 minuta mund zbut depresionin njëlloj si ilaçi, pretendojnë kërkuesit. Ata kanë zbuluar se, gjithashtu meditimi i rregullt mund të lehtësoje edhe ankthin, dhimbjen dhe stresin.

Studimi përfshin 3 500 njerëz ku janë krahasuar efektet që jep meditimi me ato të antidepresantëve.

Meditimi, që ka një histori të gjatë në Lindje është një nga teknikat e ushqimit të trurit që kohët e fundit ka njohur rritje edhe në Perëndim në 30 vitet e fundit.

Kryesuesi i kërkimit, Dr Madhav Goyal, asistent profesor në Universitetin John Hopkins thotë se, “shumë njerëz kanë krijuar idenë se meditimi është të ulesh dhe të mos bësh asgjë”.

“Por kjo nuk është e vërtet. Meditimi është një trajnim aktiv i trurit për të rritur vetëdijen dhe programe të ndryshme meditimi e arrijnë këtë në mënyra të ndryshme.” Doktori thotë se mijëra njerëz përdorin meditimin për stresin dhe për rritjen personale.

“Në studimin tonë, meditimi zbut simptomat e disa llojesh depresioni dhe ankthin, gjë të cilën bëjnë dhe ilaçet antidepresion. Këta pacientë nuk janë në fazë të rënduar të ankthit dhe depresionit.”shekulli.


Meditimi lufton depresionin, ankthin dhe stresin Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi